Mimarlar bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli? Nasıl bir bilgisayarı almalı?

6 53.394

İstanbul Render sizler için derledi:

Teknolojinin gelişmesi, şüphesiz tüm sektörleri büyük bir değişim ve gelişime sürükledi. Bu gelişim sadece sektördeki firmaları değil, bireysel çalışmalar gerçekleştiren herkesi etkiledi.

Tüm tasarımcılar için büyük ihtiyaç haline gelen bilgisayarların nasıl tercih edilmesi gerektiği hakkında yanlış bilinenleri ve bilinmesi gerekenleri sizinle paylaşacağız. Sorularınız için ise yorum kısmını kullanıp sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Öncelikle şu soruyu soran birçok kişi var: “Çok pahalı bir bilgisayar mı tercih etmeliyim?” Cevabımız; hayır, ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip ihtiyacınız olan bilgisayarı tercih etmelisiniz.

Nasıl bir bilgisayar tercih edeceğinize değinmeden önce önemli kriterleri, anlamlarını ve açıklamalarını yapalım:

İşlemci (CPU): Bir bilgisayarın en popüler ve en önemli parçası işlemcidir. Kısaca CPU(Central Processing Unit / Merkezi İşlem Birimi) olarak anılan işlemciler, adından da anlaşılacağı üzere bir bilgisayardaki işlemleri yürüten ve sonuçları gerekli yerlere gönderen birimdir.

İşlemci, özellikle 3Ds Max, Maya ve benzeri üç boyutlu görselleştirme programlarında render işleminin hızlı sonuçlanması için en büyük rolü oynar. Yani render esnasında en büyük yük CPU’ya biner ve işlemciniz ne kadar iyi ise zamandan o kadar çok tasarruf edersiniz.

Bellek (RAM): RAM, diğer adıyla rastgele erişim belleği, dosyaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir.

İki ve üç boyutlu sahne ekranlarında rahatça çalışmanızı sağlayan en önemli iki faktörden biridir (diğeri ekran kartıdır). Gene üç boyutlu sahnelerde poligon sayısı arttıkça önemi daha çok belirginleşir ve hareket yavaşlamalarında önemli rol oynar. Öte yandan renderın hızlı alınması için de önemli bir faktördür.

Ekran Kartı (GPU): Grafik İşleme Ünitesi ya da kısaca GPU (İngilizce’de Graphics Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı), kişisel bilgisayar, iş istasyonları veya oyun konsollarında grafik oluşumu için kullanılan aygıttır. Modern GPU’lar bilgisayar grafiklerini işleme ve göstermekte son derece verimlidir ve yüksek paralel yapıları kompleks algoritmalar için CPU dan daha etkin kılar.

Genel olarak profesyonel 3D tasarım ile uğraşanların tercihi Quadro ekran kartlarıdır. Bunun sebebi Quadro ekran kartlarının bu iş için özel üretilmiş olmasıdır. Quadro ekran kartları yüksek poligonlu sahnelerde ve yüksek partikül içeren efektlerde oldukça başarılı olmasından dolayı profesyonel 3D tasarımcılarının vazgeçilmezidir. Ancak bunun yanında fiyatının da performansına oranla bir hayli yüksek olması bizi farklı seçeneklere yönlendirebilir.

Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus veri yolu genişliğidir. Piyasada en çok bulunan 128, 256, 384, 512bit’lik ekran kartları bulunmaktadır. Bunlardan en az 256 bit olanı tercih edilmelidir.

Ayrıca oyun ekran kartları ile 3D programları ekran kartlarının bir olmadığını, iyi bir oyun ekran kartının pahalı olmasına rağmen 3D programlar için verim alacağınız anlamına gelmediğini hatırlatmakta fayda var.

>  Buraya kadar olan kısım eğer bir notebook (laptop) tercih edecekseniz öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken kriterlerdi. Yani notebook (laptop) alacaksanız kısaca dikkat etmeniz gereken kriterler: İşlemci (CPU), Bellek (RAM), Ekran Kartı (GPU) birimleridir.

Eğer bir notebook (laptop) değil de bir masaüstü bilgisayar alacaksanız ya da toplayacaksanız diğer çok önemli faktörler aşağıdaki gibi sıralanır:

Anakart (Mainbord): SLI uyumu sayesinde anakartınıza birden fazla ekran kartı takarak güçlü bir GPU gücüne sahip olabilirsiniz. Bunun için aldığınız anakartın PCI slot aralığının geniş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Anakart ile ilgili bir diğer önemli nokta ise ram slot sayısı ve desteklenen frekans yüksekliğidir. Örnek verecek olursak yapılan testlerde Asus ROG Rampage V Extreme x99 anakart gSkill DDR4 ram ile 4004MHz frekans yüksekliğine kadar desteklemektedir. DDR3 sistemlerde ise bu oran 1600MHz’i aşamamaktadır. Bu sebeple seçeceğimiz anakartın desteklediği frekans desteğinin RAM frekans yüksekliğiyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. 2600Mhz frekans hızı olan bir RAM bellek 2400mhz’e kadar destekleyen bir anakart üzerinde 2400Mhz’den yukarı çıkamayacaktır.

Soğutucu (FAN): Tüm bilgisayarların belki de hızlı çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Tüm parçaların verimli çalışması ve tüm parçalardan performans elde etmeniz için iyi bir soğutucuya kesinlikle ihtiyacınız vardır. Sıvı soğutucuları seçmenizi tavsiye ederiz.

İyi bir bilgisayar kasası toplayabilirsiniz fakat soğutucunuz kötü ise istediğiniz performansı hiçbir zaman alamazsınız.

Bilgisayar kasası soğutucu kadar anakartta CPU soğutucusu da önemlidir.

Güç Ünitesi (PSU): Bilgisayarınızın kalbi niteliğinde olan güç ünitesi, bilgisayarınızdaki tüm parçaların enerjisini sağlamaktadır. Özellikle bilgisayar toplayanlar yüksek performanslı parçaları tercih ettiğinde kaliteli bir güç ünitesi satın almak kaçınılmaz olacaktır. Zira toplanan parçaların güç ihtiyacı karşılanmak zorundadır.

Hard Disk (HDD): Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Bilgisayar içerisindeki verilerin yazma ve okunma işleminin hızlı olması için iyi bir hard diske sahip olmalısınız. Tavsiyemiz çok daha hızlı SSD (Solid State Disk)‘lerdir. SSD, klasik depolama ünitelerinin yerine geçip, onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır bilgisayarlarda kullanılan diskler manyetik ve mekanik düzeneklere sahip çalışmaktalar.

SSD disklerde bir veriye ulaşmak için disk plakasının o noktaya gelmesini beklemeniz gerekmez, bu sayede disk üzerinde pek çok farklı nokta ya dağılmış olan verilere çok yüksek hızda ulaşabilirsiniz. İşletim sistemleri dahil pek çok uygulama düşük gecikmeli arama ve okuma zamanları sayesinde geleneksel disklerden çok daha hızlı açılır ve yükleme zamanları önemli ölçüde kısalır. Ortalama erişim süresi mekanik plakalı disklerde 12-14ms arasında iken bu süre SSD’de 0.1ms’nin bile altındadır.

Kasa (Tower): Bilgisayarınızın evi, tüm donanımlarınızın barındığı alandır. Kasanızın soğutucusu, kullandığınız parçalarla uyumlu olması önemlidir. Zira her anakart her kasaya uymaz. Bu açıdan özellikle kasa (bilgisayar) toplarken parçaların birbiri ile uyumuna önemli dikkat edilmelidir.

Eğer bilgisayar toplamak yerine hazır toplanmış bilgisayarlar almak istiyorsanız Workstation bilgisayarlar alabilirsiniz. Fiyatları yüksek olmakla birlikte birbiri ile en uyumlu donanımların bir araya gelmesinden oluşan yüksek verimli işlem gücüne sahiptirler.

*

Peki hangi özelliklere sahip bir bilgisayar tercih etmelisiniz?

3Ds Max, Maya, Revit, AutoCAD ve benzeri iki ve üç boyutlu programlarda rahat çizim yapmak için çok büyük özelliklere sahip bilgisayarlara sahip olmanız gerekmiyor. Yani; çok fazla para harcamanıza gerek yok. 🙂

i5 (tavsiyemiz i7 işlemcilerdir) işlemcili, 8GB RAM, 2GB paylaşımsız Ekran Kartı sizin için yeterli olacaktır. Fakat iş render kısmına geldiğinde acil işleriniz için hızlı render sonuçları alma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Bu durumunda ortalama maliyetiniz 1800₺ ile 2300₺ arası değişecektir.

Cihazlarınız için harcadığınız para size zaman tasarrufu olarak geri dönmektedir.

Eğer acele işleriniz yoksa ve öğrenciyseniz standart bilgisayarlar işinizi görecektir.

Fakat piyasada iş yapmaya başladıysanız en az 3000₺ – 4000₺‘yi gözden çıkartmanız gerekecek. Piyasaya iş yapmaya başladığınızda standart bir notebook (laptop) dışında 3000₺’ye iyi bir bilgisayar toplayıp render işlerinizi bu bilgisayar üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz.

Böylelikle modelleme işlemleriniz devam ederken render işlemi için mevcut bilgisayarınızı meşgul etmemiş olursunuz.

NOT: Yukarıdaki tüm görseller temsilidir.

istanbulrender

6 Yorumlar
 1. rumeysa diyor

  Keşke biraz daha türkçe anlatsaydınız zaten böyle terimlerden anlamadığım için googlea soruyorum

 2. Zeynep diyor

  Asus marka bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Uygun modellerden tavsiye edebilirseniz sevinirim.

  1. İç Mimarlık Dergisi
   İç Mimarlık Dergisi diyor

   Vatan Bilgisayarın %18 KDV indirimi kampanyalarını takip etmenizi öneririz. Bu kampanya ile uygun bir fiyata iyi bir bilgisayar sahibi olabilirsiniz. Genelde yıl sonları yapıyorlar bu kampanyayı fakat ara dönemlerde de bu kampanyayı gerçekleştirebilirler.

   1. Zeynep diyor

    Fiyat indirimi öncesi model tavsiyesine ihtiyacım var aslında. Çok fazla model arasından hangileri daha uygun olur emin olamadım.

    1. Eşref Zeki PARLAK
     Eşref Zeki PARLAK diyor

     Ben şahsen bu ürünü kullanıyorum. Çok da memnunum: ASUS N552VW CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-16GB-1TB+256 SSD-15.6-GTX960M 4GB-W10 NOTEBOOK

    2. Eşref Zeki PARLAK
     Eşref Zeki PARLAK diyor

     Hatta şuanda %20 indirim var: http://www.vatanbilgisayar.com/notebook/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.