İç mimarlar ve mimarlar için MAC mi PC mi?

4 3.186

Abone olarak haberlerimizden anında haberdar olun.

mac-or-pc

 

Belki de yeni bilgisayar alacakların kendisine en çok sorduğu sorulardan birisi de MAC mi yoksa PC mi alma sorusudur.

Bu soruya cevap vermeden önce kesinlikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Kullanacağınız programları bir kenara not edin ve karar alırken bu programlar üzerinden karara varmaya çalışın.

Neden?

Çünkü bazı programlar MAC bilgisayarlarda çalışmıyor. Örneğin içmimarların sıklıkla kullandığı 3Ds Max programı MAC’lerde maalesef çalışmıyor. Bu da MAC kullanımı için önemli bir dezavantaj oluşturuyor. Aynı zamanda MAC’de AutoCAD deneyimi Windows’un deneyiminden farklı bir arayüzle karşınıza çıkıyor. Alışılmışın dışında olan bu arayüzü istediğiniz gibi düzeltme seçeneğine sahip değilsiniz. Yani Windows sisteminde kullanıldığı gibi bir arayüze geçiş yapmanız mümkün değil.

Photoshop için ise MAC bilgisayarlar biçilmiş kaftan. Photoshop işleri, grafik çalışmaları için MAC bilgisayarlar tam bir nokta atışı diyebiliriz.

Peki MAC’e Windows sistemi kurulamaz mı? Kursak 3Ds MAX vesaire kullanamaz mıyız?

Apple MAC bilgisayarlara Windows sistemini kurmak için resmi destek veriyor. Boot Camp adını verdiği bu sistemle iki bağımsız işletim sistemini tek bir bilgisayara kurmanız mümkün. Fakat elbette bunun çeşitli dezavandajları var.

Örneğin MAC’inizin birçok özelliğini Windows’ta kullanamıyorsunuz. Öte yandan MAC’lerde Windows işletim sistemini kursanız bile 3Ds MAX kullanımında problemler çıkabiliyor. Örneğin program yazı fontu okunamayacak kadar küçük gözüküyor. Bu da programı kullanılamaz kılıyor.

Bizim tavsiyemiz eğer sırf bu konu için MAC bilgisayarınıza Windows yüklemenizin gereksiz olacağıdır. İnle de MAC kullanmak isteyenlere ise 3Ds Max yerine diğer bir üç boyut programı olan Maya programını tavsiye ediyoruz. Bu program ile rahatça üç boyutlu çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

SONUÇ

İçmimarlar ve mimarlar için program koşullarına göre kesinlikle Windows tabanlı PC’leri tercih etmenizi öneririz.

Ayrıca göz atınız:

Mimarlar bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli? Nasıl bir bilgisayarı almalı?

Sorularınız için aşağıda yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

4 Yorumlar
 1. Büşra diyor

  Peki Windows’a tavsiye edebileceğiniz bilgisayar ve özellikleri nelerdir ?

  1. Betül diyor

   Peki windows alirken hangi ozelliklere dikkat etmeliyiz ? Tavsiye ettiginiz bilgisayar var mi?

   1. icmimarlikdergisi
    icmimarlikdergisi diyor

    Bu konuda en kısa sürede bir makale yayınlayacağız.

 2. furkan zbk diyor

  Ben buna katılmıyorum. Windows a hernekadar anti virüs programı kurulsada pc kullandıkça şişiyor ve yavaşlıyor ( pc her kareketinizi kaydediyor) mac de hiç bir şekilde virüs girmiyor. Sonra en son ayarlarda macbookpro lar 8 saat gidiyor. Mimaride işimiz görsel olduğundan macbook pro retina ekranlar Hd görüntünün 3 katı daha net verdiğinden 3 boyutlu çalışmalarda daha gerçekçi olarak gördüğümüzden mekan olmadan dokuları daha iyi hissediyoruz. Sonra mac çok çok fazla aşırı yüklenmedikçe ne ısınıyor nede yavaşlıyor. Sıfır bir pc ne kadar teknolojik olsada o fan sesi duyuluyor. Mac de sıfır ses. Ve tekrar mimarlığın işi görsel olduğu için mac de fiziksel ve işleri sisteminin görüntü arayüzü oldu en iyi tasarım mevcut. Sonra mac işletim istemi tuşları olsun giriş ve çıkış birimleri olsun tamamen bir bütün halde tasarlandığı için iyi bir uyumla güzel performans alıyorsun. Mac tasarımının estetik olmasının yanında beyin kokan tasarımlar mevcut ( örneğin şarj kablosu mac e mıknatısla tutuğundan bir takılmada kablo mac i çekip zarar vermiyor kolayca ayrılıyor asılmadan vb. Mevcut) sonuç olarak şu ; apple bilgisayar dünyasında kendine bir dal seçmiş ve bu en iyi yaptığı tasarım sanatçı dünyası bunuda mükemmel yaptığından en iyi şahıslar profesyoneller bunu kullanıyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.