Refik Anadol’dan, Walt Disney Concert Hall’un Dış Cephesine Yeni Açılım

Türkiye'de yetişmiş olan uluslararası tanınmış medya sanatçısı Refik Anadol, Los Angeles'taki en tanınmış binalardan biri olan Frank Gehry tarafından tasarlanan Walt Disney Concert Hall'un (WDCH) cephesini bu ayın sonunda bir tuval olarak kullanacak.

0 1.717
Türkiye’de yetişmiş olan uluslararası tanınmış medya sanatçısı Refik Anadol, Los Angeles’taki en tanınmış binalardan biri olan Frank Gehry tarafından tasarlanan Walt Disney Concert Hall’un (WDCH) cephesini bu ayın sonunda bir tuval olarak kullanacak.

Refik Anadol, WDCH Dreams adındaki projesiyle LA Filarmoni’nin 100. sezon açılışına katılıyor ve Frank Gehry’nin dalgalı konser salonunun metalik yüzeyine renkli desenler yansıtacak. Cephedeki desenler ise LA Phil’in arşivlerinden geliyor. Refik Anadol, filarmoni arşivinden görüntüler, sesler ve videolar çekti. Materyalleri daha sonra renkli ve dinamik desenler olarak yeniden yorumladığı veri noktalarına dönüştürdü. Refik Anadol bu proje için binanın mimarı Frank Gehry ile birlikte çalıştı.

Daha önce LA Filarmoni ve Refik Anadol WDCH’un içerisinde birlikte performans sergilemiş ancak bu sefer Refik Anadol WDCH’in cephesinde çalışacak. Refik Anadol, bu sürecin sonucunu ortaya koyabilmek için, 50K görsel çözünürlük, 8 kanallı ses ve 1.2M parlaklık ile 42 adet büyük ölçekli projeksiyon kullanacak. Bu, Frank Gehry’nin paslanmaz çelik cephesinde oldukça etkileyici bir görüntü oluşturmalı.

WDCH Dreams’in gece performansları, her yarım saatte, saat 19: 30’dan başlayarak, son performans saat 23: 30’da, 28 Eylül’den 6 Ekim’e kadar sürecek. Tüm performanslar ücretsiz ve halka açık olacak.

Kaynak Archinect
Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.