Mimar ve İç Mimar Aday Adayları için En Çok Merak Edilen Cevaplar

Mimarlık ve iç mimarlık bölümünü tercih edecek öğrenci adaylarının en çok merak ettiği soruların cevabı ve önemli tavsiyeler her yönüyle bu yazıda.

79 181.371

Öncelikle tüm herkese hayati öneme sahip tercihlerinde başarılar diliyorum. 🙂 Hayati diyorum; çünkü tercih edeceğiniz bölüme 4 yıl gibi bir süre verecek, kendinizi bu mesleğe adayacak ve muhtemelen de o alanda çalışarak hayatınızı idame ettirmeye devam edeceksiniz.

Yazıya başlarken bu girişi yapmam önemliydi. Çünkü ilk bilmeniz gereken şey; tercih yaparken hangi bölümü isterseniz isteyin, tercih edeceğiniz bölümü gerçekten istediğinize emin olun! Yıllarınızı emin olmadığınız bölümleri tercih ederek heba etmiş olmayın!

Evet, eğer mimarlık ya da iç mimarlık bölümünü tercih edecekseniz bilmeniz gereken bazı önemli hususları sizlerle şimdiden açıkça paylaşacağım.

Mimarlık ve iç mimarlık bölümü için öncelikle şunu söylemekte fayda var; her iki bölümün de öğrencilik hayatı pahalıya mâl olan bölümlerdir. Üniversite bölümleri arasında mimarlık ve iç mimarlık, diş doktorluğu gibi maliyet açısından başı çeken bölümler arasında yer almaktadır. Birçok kişi tercih yapacağı mimarlık ya da iç mimarlık bölümü için bu detayı bilmezler. Tercihlerinizde bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Gelelim şimdi en çok sorulan sorulara:

Mimarlık mı iç mimarlık mı?

Tamamen sizin odaklanmak istediğiniz alana bağlı bir cevap. İç mekan mı tasarlamak istiyorsunuz yoksa mimari bir yapı mı? Özellikle Türkiye’de mimarların iç mimarlara oranla sayısının çok yüksek olması bu noktada iç mimarlık mesleğini daha avantajlı kılsa da her iki meslekten her yıl binlerce kişinin mezun olması piyasada rekabeti artırarak pastadaki pay dilimini düşürüyor. Eğer bu bölümleri seçecekseniz gerçekten istekli ve yenilikçi olmaya, kendinizi diğerlerinden farklı kılacak çalışmalara yelken açmaya hazır olmalısınız. Yoksa iş bulmanız gerçekten zor.

Öte yandan mimarlık mesleğinde hukuksal açıdan imza yetkisinin olması, iç mimarlık karşısında mimarlığa büyük bir avantaj kazandırıyor. Bir bina yaparken mimar imzası alamanız zorunlu iken, büyük bir yükseliş gösteren iç mimarlık mesleği için ise imza yetkisi birçok konuda zorunlu değil. Fakat şunu da eklemek lazım; bu durum her an değişebilir…

Her ne kadar imza yetkisi mimarları bir adım öne geçirse de piyasada çok fazla mimarın bulunması imzaya çok kolay ulaşmanıza olanak sağlıyor… Bu durum Türkiye’de böyle iken yurt dışında birçok ülkede bu tür bir imza yarışı yoktur. Uluslararası arenada endüstriyel tasarımcıların bile mimarlık işine girebildiğini görebilmekteyiz. (Bknz: Karim Rashid

Öte yandan imza yetkisi için Mimarlar Odasına her yıl belli oranda bedel ödemeniz gerekiyor! İç mimarlar ise genel olarak imza yetkisi sorunu olmadığı için İç Mimarlar Odasına kayıt olmasını gerektiren bir durum bile yok diyebiliriz. (Teknik anlamda meslek odalarına meslek icrası için kayıtlı olmanız zorunludur)

 

Mimarlar iç mimarlık, iç mimarlar mimarlık yapabilirler mi?

En çok sorulan sorulardan birisi. Evet, yapabilirler. Her iki meslek de aynı disiplinden geldikleri için iki alanda birbirine çok hakimdir. Her ne kadar etik anlamda iki mesleğin birbirlerinin alanlarına girmesi doğru olmasa da teknik anlamda her iki meslek birbirinin işini piyasada yapabilmektedirler.

 

Mimarlık ile iç mimarlığı ayıran en önemli özellikler

İç mimarlığın mimarlık karşısında en önemli avantajı ise endüstriyel ürün tasarımı bölümü ile olan önemli bağıdır…

İç mimarlar ürün tasarımı konusunda sahip oldukları konstrüksiyon eğitimi ile herhangi bir ürün tasarımı yapabilirken, mimarlar bir ürün tasarlama konusunda teknik eğitim almazlar. Piyasada iç mekan tasarımı kadar ürün tasarımı yapıp bu konuda uzmanlaşmış aydınlatma, mobilya, aksesuar ve benzeri ürün satışı konusunda kendini uzmanlaştırmış iç mimarlar bulunmaktadır.

Günümüzde Türkiye koşullarında mimarlık için özgün tasarım pek mümkün değil iken, iç mimarlıkta böyle bir kısıtlama söz konusu değildir. Çünkü mimari tasarım anlayışında yönetmeliklerin izin verdiği kadar tasarım yapabilirsiniz!..

Eğer kent ölçeğinde çalışmalar gerçekleştirmek isterseniz bunun için kesinlikle mimarlık bölümünü tercih etmeniz gerekmektedir. (Bu konuda kentsel tasarım bölümü de yeni çıkmakla birlikte mevcuttur)

Kısaca mimarlık ve iç mimarlık arasındaki fark nedir sorusunun cevabını böylelikle vermiş olalım.

İç mimarlıktan mimarlığa (yatay) geçiş yapılabilir mi?

Bu soru, iç mimarlığı pek isteyerek tercih etmeyen kişilerin sorduğu sorudur. Bu soruyu soranlara kızıyorum; çünkü madem mimarlık bölümünü seçecektin neden iç mimarlık bölümünü seçip iç mimarlıktan medet umuyorsun? Mimarlığı tercih etseydin, demeden geçemiyorum. Fakat gene de cevap verelim…

İki bölümün aynı fakültede yer aldığı üniversitelerde bu mümkün. Fakat belirli sayıda öğrenciye bölümler arasında geçiş sağlama hakkı veriliyor. Bu da genelde 5 parmağı geçmiyor. Eğer mimarlık ve iç mimarlık aynı fakültede değilse iç mimarlık bölümünden mimarlık bölümüne geçiş mümkün değil.

Nasıl mümkün olur diye soruyorsanız; önce aynı fakültede yer alan bir üniversiteye yatay geçiş yapmanız, sonra da bu bölüme geçiş için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Az önce belirttiğim gibi çok az sayıda kişi aldıkları için bunca çetrefilli süreç sonrası bu riski almaya değer mi değmez mi; siz bilirsiniz. Neticede bölümler arası geçişte bu kontenjan dolabilir ve siz sadece üniversitenizi değiştirmekle kalabilirsiniz.

Gene de eğer ben bu riske girerim diyorsanız; en azından başarınıza göre iki bölümü birden okumanız mümkün! Çift anadal programı ile aynı fakültede yer alan iç mimarlık ve mimarlık mesleğini çift anadal üzerinden okumanız mümkün. Mezun olduğunuzda hem mimar hem de iç mimar ünvanını elde etmiş olacaksınız.

 

Mimarlar mı daha çok para kazanıyor iç mimarlar mı?

Gene en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Her meslek, başarıları doğrultusunda para kazanır ya da kazanamazlar.

Fakat piyasa koşullarında iç mekan projeleri daha çetrefilli ve daha maliyetlidir. Bu zorluk iç mekan tasarımlarında daha fazla kazancı beraberinde getirir.

Mimarlık için ise; proje bazında iç mimarlardan daha az kazanmalarına rağmen iç mekan tasarımına nazaran daha kolay sonuç odaklı çalışma yaptıları için süreklilik daha fazladır. (Bazen proje onay süreçleri belediyede sorun yaşadığında parayı almaları gecikebilir)

İşin özünde iç mimarlar mimarlara nazaran daha fazla para kazansa da her iki meslek için de ne kadar isminizi duyurmayı başardıysanız o kadar çok para kazanabilirsiniz. (Son dönemlerde mimarların iç mimarlığa yönelmesi  piyasanın iç mimarlığa olan ilginin artmasının en büyük göstergesi)

Sonuç: ünlü mimar mı daha çok para kazanır, ünlü iç mimar mı diye sorarsanız cevap açık ara ünlü “iç mimar” olacaktır.

 

Mimarlık ve iç mimarlık bölümleri için çizim yeteneği gerekiyor mu?

Aslında her iki bölüm için de çizim yeteneği hayati öneme sahip değil! Fakat iç mimarlık bölümleri için bazı üniversitelerde ekstradan yetenek sınavı olduğu için maalesef fazladan çizim yeteneğine sahip olmanız gerekebiliyor!..

Bunun dışında gerekli olan çizim yeteneğini ise zaten eğitim sürecinde kazanıyorsunuz.

 

Mimarlık ve iç mimarlık için en iyi üniversiteler hangileri?

Kusura bakmayın ama bu sorunun bir cevabı günümüzde yok!.. Neden mi?

Bu tamamen üniversitelerde yer alan hocalarla ilgili. Üniversite adı yerine kesinlikle eğitmen adlarına önem vermenizi şiddetle öneriyorum. Zira iyi üniversiteye de gitsenizi eğer iyi bir eğitmen ile çalışmalarınızı yürütmüyorsanız üniversite eğitim hayatınız tam bir fiyasko olacaktır!

Diğer önemli bir husus ise sizin kendinizdir! Kendinizi ne kadar geliştirmeye çabalarsanız o kadar üniversiteler üstü olursunuz… Bunu tüm samimiyetim ile söylüyorum. Artık üniversiteler arasındaki farklar (ismen) neredeyse aynı seviyeye inmiş durumdadır. Ünlü üniversitelerden çıkan ünlü mimar sayısı diğer standart statüye sahip üniversitelerden herhangi birinin mezun olan ünlü mimar sayısı ile (ortalamada) aynı sayıdadır.

 

Sormak istediğiniz soruları bu sayfanın altında yorum olarak paylaşmanız durumunda yazıyı güncelleyip sorularınıza cevap vermeyi sürdüreceğim.

Ayrıca bu haberi de incelemenizi tavsiye ederim. 🙂

Mimar / iç mimar olmamak için 10 neden

 

Mimar ya da iç mimar mı oldunuz? Öyleyse işte kesinlikle okumanız gereken diğer yazım:

Üniversite hayatındaki içmimar ve mimar adaylarına ALTIN tavsiyeler

79 Yorumlar
 1. Hüseyin diyor

  Selam Eşref abi,
  Bir şeyler tasarlamak, üretmek, insanların yaşam alanını dizayn edip onlara mutlu olabileceği bir ortam bırakabilmek ve öldükten sonra bile inşa ettiğin şeylerin ayakta kalabilmesi, iç mimarlık gerçekten de hayalimdeki,istediğim çok güzel bir meslek.Sorularımı aşağıda madde madde sıraladım cevaplarsan çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  1.)Teknik resmim kötü, bunu eğitim hayatında zaten öğretiyorlar biliyorum ama ben işleri şimdiden sıkı tutmak istiyorum.Tercihen Ankara başka şehirlerde olabilir önerebileceğin 0’dan başlayarak öğreten iyi bir teknik resim kursu var mı?Okul hayatı başlamadan bir şeyler çizebilmek istiyorum.
  2.)İlerleyen zamanlarda autocad 3dmax göreceğiz, iş hayatındada işlerimizi bu programlarla göreceğiz dolayısıyla teknik resime çok fazla önem vermelimiyim?
  3.)Teknik resim, perspektif derslerinin ilerde autocad ve 3dmax ile çizeceğimiz projelere büyük katkısı olduğunu söylüyorlar.Tam olarak teknik resim ve 3xmax autocad arasındaki bağlantı ve önemi nedir?
  4.) En önemlisi ben devlet memuruyum sabah iş akşam okul yapacağım.Buda demektir ki zamanım çok az.Rakiplerimin çoğunun zamanı fazla fakat maddi imkanı kısıtlı, benim ise zamanım az maddi imkanım olucak.Bu dezavantajı nasıl avantaja çevirebilirim? ( Ne okumalı, nereleri gezmeli hangi kurslara gitmeli kısacası gelişimime katkısı olucak her şey)
  5.Zamanlama ve verim.Buda baya önemli.1. sınıf teknik resimime ağırlık vereceğim yoksa autocad felan v.s…Kısacası 1. sınıf 2. 3. 4. sınıfta neye odaklanmalıyım? ( Demek istediğim Ör. 2.sınıf autocad ağırlıklı çalışmam gerekirken teknik resim ağırlıklı çalışırsam bocalarım.)

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhaba değerli kardeşim. Sorularına aşağıda sırasıyla cevap vermeye çalışayım:

   1) Teknik resim eğitimini zaten üniversitede alıyorsun ve büyütülecek bir problem oluşturmuyor. Teknik resim için herhangi bir yere gitmeni pek tavsiye etmiyorum. Fakat yetenek sınavına gireceksen, yetenek sınavı için eğitim veren kurslara katılabilirsin.

   2) Teknik resim sadece çizimlerdeki konsantrasyon anlamında ve teknik anlamda yetkinlik kazandırır. Autocad, 3Ds Max, Revit gibi programları zaten öğrenmek zorunda olacaksın…

   3) Perspektif eğitimi de gene üniversite eğitiminde göreceksiniz. Genel kriterlere hakim olduğunuzda 3Ds Max de farklı bir bakış açısına sahip olacaksınız fakat hayati önemde bir bağ yok. Düşsel, hayal anlamında bir katkısı olabilir. Ama olmazsa olmaz, özellikle üzerine düşülmesi gereken bir konu olarak görmüyorum. En azından ben bir eksikliğini görmedim.

   4) Üniversite hayatı boyunca mümkün olduğunca bilgi alıp ulusal ve uluslararası projeleri takip etmek gerekir. Gene bizim mesleğimizin olmazsa olmazı malzeme bilgisidir. Malzeme bilgi yelpazenizi oldukça geniş tutmanız sizi diğerlerinden farklı kılar. Çok gezen, çok araştıran biri olmak zorundasınız. Aslında bu sorunuzun cevabı oldukça uzun. Ama en kısa şekilde böyle cevaplandırmış olayım…

   5) Bu konuya şu yazımda uzunca cevap verdim, inceleyebilirsiniz: https://www.icmimarlikdergisi.com/2014/09/09/universite-hayatindaki-icmimar-mimar-adaylarina-altin-tavsiyeler/

   1. Edaa diyor

    Merhaba ben iç mimarlık bölümünü düşünüyorum ama her yerde karşıma çıkan maddi anlamda zorlayıcı bir bölüm olduğu bilgisi var acaba bir dönemde ya da bir yılda ortalama ne kadar para harcamamız gerekiyor malzemeler için
    Okul döneminde part time çalışarak karşılayabilir miyim mera ediyorum

    1. Meral diyor

     Aylık en az 200 en fazla 500 tl gibi bir gideri oluyor genelde. Çünkü bir sürü malzeme kullanıyorsunuz ve hepsi neticede çöp oluyor, tekrar tekrar almak durumunda kalıyorsunuz. Ben de iç mimarlık 1. sınıf öğrencisiyim.

  2. Elif diyor

   merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim ve iç mimarlik bölümü tercih edicem fakat evimden uzak yurtta kalmayı planlıyorum şehir dışında okuycam bu nedenle malzemeleri temin etmek ödevler vs. zor olurmu ??birde neredeyse bu bölümü olan devlet üniverstesi yok neden ?

 2. Arzu diyor

  Bu soru ve karşılığında verdiğiniz cevap için bir yorumum olacak ..

  [[*Mimarlık ve iç mimarlık bölümleri için çizim yeteneği gerekiyor mu?
  Aslında her iki bölüm için de çizim yeteneği hayati öneme sahip değil! Fakat iç mimarlık bölümleri için bazı üniversitelerde ekstradan yetenek sınavı olduğu için maalesef fazladan çizim yeteneğine sahip olmanız gerekebiliyor!..
  Bunun dışında gerekli olan çizim yeteneğini ise zaten eğitim sürecinde kazanıyorsunuz.]]

  Tabii ki çizim yeteneği hayati öneme sahip değil.Bugün binlerce insan bu bölümlerden mezun olup işlerini yapabiliyorlar.Fakat bir iç mimar için çizim-gözlem eğilimi önemli diye düşünüyorum.Bir tasarımcı / iç mimar fikirlerini,gözlemlerini , esinlenimlerini kağıda ,karşı tarafa anlatacak kadar kalemine önem vermelidir.İyi de çizmelidir ayrıca..temel tasarım bilgisi önemlidir.Yetenek sınavlarının , iç mimarlık ,endüstriyel tasarım bölümlerinin güzel sanatlar fakültelerinde yer almasının sebebide bunlardan birisidir.Bir insan tasarımcı olmayı hedefliyorsa iyi çizecek,gözlemleyecek ve araştıracak.Çizimden kastım, rönesans resimleri değil tabii ki .Perspektif ,form anlamında gerçeğe yakın çizgiler ve çizimlerdir.Bir tasarımcı/mimar/iç mimar adayı bir objenin sağını solunu en kısa haliyle 3 boyutunu gözünde canlandırabiliyor ve kağıda aktarabiliyorsa o kişi için aynı zamanda teknik resimi anlamak da çok zor olmayacaktır.

  İyi Çalışmalar.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Arzu Hanım, dediklerinize katılıyorum. Olması gereken şeyler söyledikleriniz. Fakat maalesef artık 3Ds Max gibi görselleştirme yazılımları zorunlu hale gelirken perspektif vb çizim çalışmaları sadece kişinin kendi ‘görüş derinliğini’ artırmasına yardımcı oluyor.

   Sektörde mesleki bir zorunluluk değil.

 3. reyhan diyor

  Acikcasi her seyi dile getorerek anlatmak gerekirse, yazinizi okudum, arastirabildigim kadariyla da arastirdim, cizimim kotu ama gayret sonucu ve calismalarla kendimi gelistirebilecegimi saniyorum imkansiz degil degil mi? Ayrica maddi yonden ogrencilik hayatinda giderlerin fazla olacagi bi meslek oldugu asikar, bu orta halli bir ogrenciyi gercekten zorlayacak derecede mi? Bir diger hususta tabii ki is olanaklari… Dediginiz gibi kendimizi ne kadar cok gelistirir ve bu sektorde ufkumuzu ne kadar cok genisletirsek is bulma olasiligimiz o kadar yuksek olacak. Ama normal universiteden mezun olan bir ic mimarin is bulma olasiligi cok mu dusuk? Su an tercih donemindeyiz birkac gun icerisinde tercih vermek zorundayiz acikcasi cokta soguk bakmiyorum bu sektore ama tabii ki korkularim var. Biliyorsunuz gunumuz sartlarinda ne yazik ki is bulmak hele de bir universiteli icin is bulmak cok zor ve onunuze konabildigi kadar engel konuluyor. Korkularim, suphelerim, icinden cikamadigim dusuncelerim var. Nasil olacak biraz da psikolojik anlamda dusunceleriniz soyleseniz bi tercih donemindeki ogrenci icin… 🙂

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Kendinizi elbette çizim konusunda yetiştirmeniz mümkün. Bu problem olmayacaktır. Gördüğüm kadarıyla artık iç mimarlık bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alınmıyor. Eğer yetenek sınavı ile alan bir üniversiteye gidecekseniz; kaybetme riskini göz önünde bulundurup bir yılınız boşa gitmesin…

   Orta halli bir kişiyi yormaz. Fakat gene de belli bir bütçe para gidecek. Derslerinizi başarıyla geçtiğiniz müddetçe sorun olmayacaktır. Öteki türlü gene problem yaşatabilir.

   Aşağı yukarı her meslekte iş bulma olanağı aynı orandadır. Bu tamamen kişinin kendisini nasıl yetiştirdiğine bağlı bir husustur.

   Açıkçası; hangi bölümü seçecekseniz severek seçin. Emin olun, ona göre tercihinizi yapın. Esasında daha üniversite sınavına girmeyip hedef belirleyip ona göre çalışmak gerekir-di. Fakat şimdi yapılması gereken bir şeye karar verip emin adımlarla arkasından gitmek olacaktır. Yahut gitmeyip tekrar denemek. Tercih sizin.

   Başarılar. 🙂

 4. Hüseyin AK diyor

  Eşref hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz, buna bir kaç ilavede yapmak gerekir, çoğu üniversiteler kontenjan artışı nedeni ile yeterli atölye çalışmalarına imkan sağlamakta güçlük çekiyor. üniversiteler’ de ne yazık ki kitabi bilgi ön planda sahada deneyim sadece staj ile sınırlandırılmış durumda, buda yeterli gelmiyor, öğrenci sayılarının çokluğu nedeni ile dersliklere ayrılan alanlar ile atölye alanları arasındaki dengesizlikler pratik konusunda fazla öneme haiz olmuyor ne yazık ki tercihler yapılırken üniversitelerini fiziki koşulları da önem arz etmektedir…

 5. A.Bozhaliloğlu diyor

  Sayın Eşref Zeki PARLAK, köşe yazınızda sebebini belirterek üniversite adı vermediniz ama internette akademik personel bakımından kimin daha başarılı olduğuna dair hiçbir yazı yok. Sizden ricam hem bana hemde benim gibi iç mimarlığa gönül veren üniversite sınavı adayı ve tercih yapan arkadaşlarımıza yardım etmek açısından, sizin açınızdan bir sıkıntı teşkil etmiyor ise ülkemizde iç mimarlık eğitimini en iyi şekilde bize suncak eğitmenlerin isimlerini, eğer isim veremiyorsanız biz araştırma yaparken ne gibi kriterlere önem verelim eğitmenin ne gibi başarıları, özellikleri ve bulundurması gereken başka ne gibi kriterleri göz önünde bulunduralım. Vereceğiniz cevabı dört göz ile bekliyorum.

  Bu arada benim aklımda olan ve karasız kaldığımve cevabına çok ihtiyacım olduğu şu soruyu sorayım. BİLKENT, HACETTEPE ve ÖZYEĞİN Üniversitelerinden hangisinin mesleki ve şahsi hayatıma katacakları, kariyerime daha olumlu bir şekilde dönüşleri daha fazla olur. (Özellikle sorduğum son soruyu buradan reklama girer diye cevaplandıramıyorsanız email adresim görünüyor ise cevabını orya iletirseniz çok sevinirim.)

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Öncelikle mimarlık için, iç mimarlık için en iyi üniversite hangisi diye bir soruyu üniversite ismi ile belirtmek yanlış olur. Nedeni ise 10 yanlış insanın içinde 1 doğru hocanın olmasının kalite anlamında okula pek bir değer katmayacağıdır…

   Okul isminden ziyade benim şahsi tavsiyem; bölüm hocaları ile gidip yakından tanışmanız. Öğretmeye ne kadar azimliler? Bir patron gibi mi yoksa bir lider gibi mi davranıyorlar? Eğer patron gibi davranıyorlarsa hangi en iyi üniversite olursa olsun sadece üniversitenin etiketini edinmiş olacak ve piyasaya bilginiz noksan bir şekilde çıkmış olacaksınız.

   Fakat size yol gösteren lider hocalarla birlikte yola çıktıysanız; hocanızın adı duyulmamış olsa bile pek yakında duyulacağına emin olabilirsiniz. Bu tür hocalar sizin iş hayatınıza ışık olacak ve her evrede yanınızda olan bir dost olacaktır.

   Ben şahsen bu dediğim niteliklere sahip henüz bir üniversite tanımadım. (Birçok üniversitenin hocalarından haberdar bile değilim. Kimseyi zan altında bırakmış olmayayım.)

   İnle de bir cevap ve bir öneri diyorsanız; “Ego” terimine sahip insan sayısı ülkemizde maalesef epey fazla olduğundan “egonun” pek az bulunduğu ülkelerde eğitime yönelmenizi tavsiye edebilirim. Çünkü orada öğrenirsiniz…

   Umarım anlatabilmişimdir.

   Sevgilerle…

 6. Ali aslan diyor

  Eşref abi selamlar
  Ben de sizin görüşünüzü almak istiyorum
  Öncelikle ben bu mesleği tercih döneminde gördüm ve tam bana göre dedim
  Nedeni hayal gücüme yaraticiliğima el becerisi ve tasrimlarima güvenmemdi sonra birden tercih ettim
  Ama nedense sonrqdan akraba ve yari aydin çevremin bu işin uygun olmadiğini devlet sektöründe iş olanağının olmadiğini tamamiylen özel sektöre ait olduğunu söylediler
  Tabi bu çevrem özel sektörü bir eksiklik olarak görüp işin maddi tarafini ileri sürerek parasız aç kalaçağimi sözlediler
  Bundan da ziyade ben bu bölüme yıllik 18.000. tl ile girdiğimden kendi açimq sorgulamaya şupheye düşmeye başladim acaba gerçekten iş olanaği yokmu? Diye
  Bu konudada yeterli bilgi ve donamima sahip olmadiğim için daha çok sosyal medya veya youtube hesaplarima bakiyorum
  Son olarak imza yetkisini olmadiği ileri sürülünce iyice tedirgin oldum
  Bilemiyorum o kadar sosyal bikişiliğim yok özel sektör bana göremi? Şüpheli laki bu meslek ve içeriğini az çok başara bileceğimi düşünüyorum
  Yani işin asli bu mesleği sevdim okumakta isterim ama kötü tarafı ileriye yönelik iş olanaği çolışma koşullari varmi o muamma. Bu yüzde size danışmak iştedim
  Yani yillik 18 bin verip gitmek uygunmu yoksa okul puanimin kirilacağini bilebile çalişip daha uygun bir fiyata gitmekmi dahq iyi diye sormak istedim
  Sonuçta bu işe benden çok ailemin masrafi olacak ama ellerimdede oğullarinin bir gelecek sahibi olmasini istiyorlar peki bu mümkün mü devlet kurumunda , kendi büronda , herhangi bi içmimarlik bürosunda calişma imkanin olurmu
  Yada sizin önerilerinizi alsam da yeter
  Size sormak istedim çünki işin ehli birisini kendi mesleğiniz ve kendi çabalariniz
  Yorum yapma ve soru sorma imkanınız için teşekkürler

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Bence çevrene çok fazla kulak asma. Başkasının ağzına bakanın kendi ağzı açık kalır der atamız. Tabi ki istişare önemli. İstişare etmenizi tavsiye ederim fakat başkalarının sizin adınıza karar vermesine izin vermemenizi de önemle tavsiye ederim.

   Kendin eğer böyle bir karar verdiysen ve memnunsan sonuna kadar arkasında dur. Bu sana başarı getirecektir.

   İç mimarlık mesleği zaten getirisi yüksek olan bir meslektir. Başkalarına seni muhtaç etmez ekseri. Fakat dezavantajı; mesleki hakkını koruyan bir yasa olmadığı için birçok kişinin bu işe girişebiliyor olması. Bu da pasta payının dağılmasına sebebiyet veriyor.

   İş olanakları her meslek için eşittir aşağı yukarı. Ekstrem bir meslek olmadığı müddetçe çok bir fark yok. Her işte işsiz kalma ve benzeri problemler var. Çünkü artık üniversiteli olmayan yok…

   Tamamen senin kendi farkını yaratacağın azimli çalışmalara ihtiyacın var. İşletme okusan da aynı, doktor olsan da aynı, mühendis olsan da aynı…

   1. nurbanu diyor

    Ben de aynı durumdayım sayılır ama benimki mimarlık. Ne yazık ki dönem başladığından beri sürekli çelişkilerim var ilgim iç mimarlığa yönelik ama imza yetkisi vs. gibi nedenlerle mimarlık yazdım . Geçiş yapmak delilik mi ? (iç mimarlığı tam burslu okuyabilirim ) .Bunu talep eden çok az insan olacak ki yazıda başlık olarak bile yer almamış , sizin de fikrinizi almak istiyorum.
    teşekkürler

    1. Sena diyor

     Merhaba Şerif Bey,
     Yazınızı yeni okuyorum ve sınavıma 3 gün kala size bazı sorularım olucak. Eğer görüp cevaplarsanız çok sevinirim.
     Aklımda iç mimarlık var, istiyorum.
     Fakat iç mimarlıklar sayısal bölümde, ben ise eşit ağırlık öğrencisiyim. Eşit ağırlıkta “İç mimarlık ve Çevre tasarımı” adı altında bir bölüm var sorum şu bu bölüm normal sayisaldaki iç mimarlık gibi aynı işlevi veya dersleri aynı mı? Yoksa işveren ben direk iç mimar öğrencisi istiyorum diye iç mimarları mı alıyor? Yani iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüne nasıl bakıyorsunuz, iç mimarlıkla farkı nelerdir?
     Birde diğer sorum bilginiz var ise, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünün devlette atamaları nasıl?
     Şimdiden çok teşekkürler

 7. Demet diyor

  Merhaba iç mimarlık öğrencisiyim 3 boyutlu çalışmak için program öğrenicem fakat 3ds max mi yoksa revit mi karar veremiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz ? 🙂
  3ds max de ölçülü çalışmak ve kesit almak gibi sıkıntı yaratan durumlar varmış fakat revitte tefriş modellemesi yapabilir miyim merak ediyorum ??

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhabalar, 3Ds Max ve Revit programları birbirinden farklı programlardır. Revit programı AutoCAD’in yerini alacak ultra ileri bir programdır. Aşırı derece işinizi kolaylaştıran bir program olması da Revit’i olmazsa olmaz kılıyor.

   Sorunuzun cevabı ise hem 3Ds Max hem de Revit’i birlikte öğrenmeniz gerektiğidir. 3Ds Max gibi piyasada kabul görmüş bir programı öğrenmemek olmaz. İkisini de bilmek kaçınılmazdır.

   Evet, Revit’te tefriş modellemesi yapabilirsiniz.

 8. Dilan Kara diyor

  Eşref bey merhaba,
  1-bende meslek lisesi Restorasyon mezunuyum ama iç mimarlığa gönül verdiğim için Özel bir üniversiteden uzaktan eğitimle 4 yıllık iç mimarlık eğitimi almayı düşünüyorum sizce bu doğru olur mu? fiyatıda 4 yıllık tamamı 15 bin TL. fikriniz nedir.?
  2-orta ölçekli bir müteahhit tanıdığım var onunla çalışmayı düşünüyorum çalışırsam resmi merciler için imza durumu yok bildiğim kadarıyla imza yetkim olamıyacağından sizce bu firmayla nasıl çalışabilirim.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhabalar,

   Öncelikle geç cevabından ötürü kusuruma bakmayın. Ciddi yoğunluk içerisindeyim. Özel bir üniversitenin uzaktan eğitim vermesi nasıl oluyor hiç bilmiyorum. Faydalı olacağını da düşünmüyorum.

   Bilfiil içinde bulunmanız gereken bir süreç bu.

   İçmimarların imza yetkisinin sektörde pek bir önemi yok; taa ki ihale işlerine kadar.

 9. Leyla diyor

  Merhaba,Ic mimarlik ve Cevre tasarimi bolumu mezun olduktan sonra,yuksek lisans olarak mimarlik yapma imkanim var mi?ve bitirdikten sonra hem mimar hem ic mimar gibi calisa bilir miyim?Yuksek lisansda mimarlar maket falan yapiyorlar mi yoksa programla?ve son sorum is hayatinda bir sirketde mimarlarla muhendisler ve ic mimarlar birlikte mi calisiyorlar?Cevaplarsaniz sevinirim 🙂

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Öncelikle yoğunluğumdan ötürü geç cevap verdiğim için üzgünüm.

   Yüksek lisansınızı istediğiniz bölümünüzle alakasız konularda da yapabilirsiniz. (Kabul edilirseniz)
   Dolayısıyla sorunuzun cevabı yapabilirsiniz.

   Diğer sorunuza cevap ise; hem mimar hem iç mimar olarak çalışamazsınız.

   Yüksek lisans eğitimleri lisans eğitimi gibi değildir. Teorik çalışmalar üzerinedir ve araştırmalarla geçer.

   Özellikle iç mimarlar çok çok fazla iş disiplini ile birlikte çalışırlar. 🙂 Her işte olduğu gibi…

 10. Ceren diyor

  Merhabalar ,

  Öncelikle gelen yorumlardan farklı sorularım olacak ve umarım sizden yanıt alırım. Çünkü bu konuda fikri olanlardan fikir almak benim için önemli.

  Ben geçen yıl mezun oldum ve bu senemi üniversite sınavına hazırlanmak için feda ettim. Sayısalcı olduğum için sayısaldan hazırlandım ve hazırlanırken ,sınava az kalmışken sonuçlar hakkında kesin bilgilere sahip olmakta doğal olarak bir meslek, bir bölüm arayış içinde oldum.
  Sağlık meslek lisesi mezunuyum ve normalde çoğunluğun yapmadığı bir şey yaparak sağlık bölümü hiç düşünmedim. Çünkü sağlıktan çıktım ve yapabileceğim bir şey olsa da, onu daha ilerletmek ve bir çalışma alanı yaratmam için de çok çalışmam gerekecekti. Ben de ona göstereceğim çabayı kendimin daha çok seveceği ve daha iyi bir meslek edinebileceğim bir yol seçtim. Ve mezuna kaldım .

  Asıl konuya gelirsek, iç mimarlık ağırlıklı olsa da mimarlıktan bahsetmenizle buraya geldim. Makalenizi ve tüm yorumları okudum. Benim ilk tercihim mimarlıktan yana. Ama iç mimarlıkta okuyabilme fikri bana çift ana dal okumaktan geldi. Sizin bu çift ana dalda mimarlık ve iç mimarlık okumaktaki fikirleriniz neler merak ediyorum.

  Sağlıktan mimarlığa geçişimin sebebi bana mutluluk veren bir yanının olması. Çizim yeteneğim küçüklükten beri var. Çok profesyonel olmasa da çizim kurslarına gitmiştim. Ve çizim yapmak bana mutluluk veriyordu. Mezuna kaldığımda ve bana gelecekte yapabileceğim meslekleri düşündüğümde mimarlığı buldum. Ve ona resim ve boyamadan çok farklı bir şekilde bakmaya başladım. İlk başta iş imkanlarından sonra, üniversitelerden, sonra mezun kişilerin görüşlerinden, oradan mimarlığın önemine, hattaki yerine, neler yapabileceğime, tarihteki ve Türkiye’de ki mimariye, mimarlıktaki en iyi kişilere, mimari eserlere, mimarlık kitaplarına, bulunduğum odanın mimarisi derken ben iyice hayatımı bu bölümle ilişkilendirdim. Kazanamazsam bile en azından çaba harcadım diyebileceğim ve sevebileceğim bir bölüm. Sözde bu bölümü tercih etmek istemedim. Ve bunları yapmama rağmen hala bu bölümü istiyorum. Hakkında çok bildiğimi de sanmıyorum ama zamanla öğrenmek istiyorum. Okumak nasip olur da öğrenirim…

  Sizce ben mimarlığı yapabilir miyim? Mimarlığı ne kadar hayatıma yer edinmem gerek? Okurken nelerle karşılaşabilirim? Ve çifte andal hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Çok konuştum biliyorum ama benim düşüncelerimi de katarsanız daha iyi bir yorum yapabileceğinizi düşündüm. Umarım yanıtlarsınız..

  Yanıtlarsanız teşekkür etme imkanım belki olmaz diye şimdiden teşekkür ediyorum..

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhabalar,

   Öncelikle ilgiliniz için teşekkür ederim. Sorularınıza sırasıyla cevap vermek gerekirse:

   1- Sizin bu çift ana dalda mimarlık ve iç mimarlık okumaktaki fikirleriniz neler merak ediyorum

   Öncelikle eğer böyle bir şansınız varsa muhakkak değerlendirmenizi tavsiye ederim. Öte yandan seçeceğiniz üniversiteyi çift ana dal seçeneğini sunup sunmadığı konusunda iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Bölümlerin aynı fakültede bulunması gerektiğini hatırlatmak isterim. (Eğer yönetmelikte yeni bir değişiklik yoksa…)

   Bizim memleketimizde maalesef resmi prosedürler gereği mimarlık daha önde bir meslek olarak öne çıkmakta. Tabi burada çeşitli lobicilik çalışmaları vesair meseleler de var… Lakin tasarım zaten ülkemizde maalesef pek değer görmeyen bir alan. Kıymeti henüz devlet politikalarına konu olmaya ve sıkça dile getirilmeye başlanan bir alan. Her ne kadar böyle olsa da tasarımın değerinin bilinmesi ülkemizde zaman alacak…

   2- Sizce ben mimarlığı yapabilir miyim? Mimarlığı ne kadar hayatıma yer edinmem gerek? Okurken nelerle karşılaşabilirim? Ve çifte andal hakkında ne düşünüyorsunuz?

   Her mesleği herkes öğrendikten sonra yapabilir. Elbette her meslek aynı zamanda bir yetenek ister. Eğer bir bölümü istiyorsanız o alanda yeteneklisiniz demektir. Geriye kalan o yetenekleri ortaya çıkartmaktır. Meslek eğitimleri de bu yetenekleri ortaya çıkartmayı amaçlar ve profesyonelleştirir.

   Elbette hayatınızı istemediğiniz bir meslek ile geçiremezsiniz. Hangi bölümü istiyorsanız hayatınızda net bir karar alarak o yönde ilerlemelisiniz. Aksi taktirde boşa giden zamanı hiçbir türlü geri getiremeyeceksiniz. Net bir karar alın ve peşinden gidin.

   Çift ana dal programları zor olmakla birlikte olmayacak bir şey değil. Büyütmemek lazım.

   Umarım sorularınıza istediğiniz yanıtı bulmuşsunuzdur.

   1. Ceren diyor

    Teşekkür ederim yorum yaptığınız için. Bu bölümü kazanırsam birilerini bekleyerek değil, kendimi geliştirerek başarıya ulaşacağımı biliyorum. Bana umut katarak hedefime daha çok bağlanmamı sağladınız. Tekrar teşekkür ederim.
    Ayrıca çift ana dal fikri yeni düşündüğüm bir karar. İyi bir araştırmadan sonra sorularım olursa tekrar size danışmak isterim.
    İyi günler ve tekrardan çok teşekkürler 🙂

 11. Naz diyor

  Merhabalar,
  öncelikle verdiğiniz kıymetli bilgiler için sonsuz teşekkürler…
  İç Mimarlık mezuniyetinden sonra Mimarlıkta master yapılarak Yüsek Mimar ünvanı alınabiliyor mu ve de imza yetkisi kazanılıyor mu ?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhaba,

   Y. Mimar ünvanı resmi olarak alınmıyor. İmza yetkisi kazanılmıyor.

 12. Sinem diyor

  Selam. Ben şuan lise 1 öğrencisiyim. İç mimarlığıda abartmıyorum 3 4.sınıftan beri ilgimi çekmiştir. Babam mimarlarla yakın olduğu için. Neyse son zamanlarda iç mimarlıktan soğumaya başladım. Ama iç mimarlığa olan tutkum çok başka. Aslında beni iç mimarlıktan soğutan sebep Sermaye! Sermayen yoksa mimar olamazsın işte iş buşamazsın felan filan. SENCE BU BÖLÜMÜ OKUSAM MI YANİ OKUSAM İŞ BULMA İMKANIM OLMAZ MII??

 13. Sinem diyor

  Bide bi sorum daha olucak BEN SAYISAL BÖLÜMÜ NÜ OKUSAM SONRADAN İÇ MİMARLIK YAPABİLRMİYİM? ÇÜNKĞ İÇ MİMARLIK TM DEN OLUYOR YA

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Zaten iç mimarlık bölümü sayısal ve TM bölümlerinden alım yapıyor özel yetenek sınavı aranmıyorsa.

 14. Rabianur diyor

  Merhaba 🙂 İç mimarlık ve iç mimarlık çevre tasarımı arasında ne fark var ? Biri sayısal biri eşit ağırlıktan alıyor fakat arasında fark var mı diye merak ediyorum. Hangisi daha iyi olur seçim açısından sizce ? Cevabınızı bekliyorum 🙂

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Esasında bu durum iç mimarlık eğitiminin tam olarak üzerine düşülmediği için neyin ne olduğu hakkında kimsenin net bir fikri, fikir birliği bulunmadığından kaynaklanıyor. Sektörde çevre tasarımı ekinin olup olmamasının hiçbir farkını henüz “şahsen” görmedim.

 15. Mert diyor

  İç mimarlar tasarım ofislerinde veya herhangş bir ofisde proje yaparak çalışabilirler mi?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Merhaba, evet elbette ki çalışabilirler.

 16. Derin diyor

  merhaba ben iç mimarlık hazırlık öğrencisiyim ama lisede sayısal okudum ve insanların mimarlar iç mimarlardan üstündür gibi düşünceleri beni cok rahatsız ediyor bu da yetmezmiş gibi dekaratörmüşüz gibi bir düşünce içindeler. vakıf üniversitesinde okuduğum icin şuan bilgisayar mühendisliğine ya da diğer diğer mühendisliklere geçme şansım var. açıkcası iki bölüm hakkında da çok bilgim ve yeteneğim yok sadece iyi birer meslek olmaları benim icin önemli sence ne yapmalıyım?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Hiç düşünmeden bilgisayar mühendisliğine geç derim. 🙂

   Tabi ki taktir senin ve kendini en iyi sen bilirsin. Severek yapabileceğini seç.

 17. Olcay diyor

  Hocam iyi günler ben iç mimarlık okurken çift anadal ile mimarlıkta okuyabilir miyim süreç nasıl gelişiyor acaba?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Aynı fakülte içerisinde yer alıyorsa bölümler mümkündür.

 18. Naz diyor

  Merhaba hocam ben ic mimarlik istiyorum ama yetenekten girmeyi istiyorum yetenekten aliniyo mu? Yoksa puanla mi aliniyo?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Kimi üniversite sadece puanla alıyor kimisi ise standart barajı geçtikten sonra yetenek sınavına kabul ediyor.

   1. Naz diyor

    Peki hocam yetenekten oyle herkesi aliyolar mi?

 19. Süheyl diyor

  İç mimarlık bölümü zormu ve imza olayını ben anlamadım daha açık bir şekilde anlatır mısınız

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   İç mimarlık bölümü meşakkatli bir bölüm. Zor demek doğru olmaz. Ama epey vakit harcanması gereken bir bölüm.

   İmza yetkisi konusunda sitede yeterince konu var. Uzun bir konuyu şöyle kısaca özetleyebiliriz:

   İmza yetkisi; mesleki hakların korunması için uygulanan bir zorunluluk. Ve bu iç mimarlıkta yok.

   1. nurbanu diyor

    gelecekte hala bu konuda bir umut yok mu ?

 20. Gizem diyor

  Öncelikle merhaba 🙂

  Benim merak ettiğim şey şu Meslek lisesinde “Grafik Ve Fotoğraf Alanı” mezunu iç mimarlık üniversitesine gidebilir mi?

  İç mimarlık istiyorum ama meslek lisesinde grafik tasarım okuyorum birçok siteye baktım hepsinde farklı şeyler yazıyor benim kafamı karıştıran şey bu oldu.

  Eğer vaktinizi ayırıp okuduysanız şimdiden teşekkürler.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Bunu bilemiyorum. Fakat Güzel Sanatlar Fakültesi altında yer alan herhangi bir bölüme girdiğinizde yatay geçiş ile bölüm değiştirmeniz zor bir ihtimal olmak ile birlikte mümkün.

 21. Selin ece diyor

  Merhaba Hocam herkeze çok kıymetli yorumlar vermişsiniz hepsini tek tek okudum umarım bana da verirsiniz.Benim annemin geliri 2.500 lira ev kendimizin ve 3 kişi yasiyoruz ve ben ic mimarlik okumak istiyorum.Durumumuz yeter mi sizce?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   İç mimarlık bölümü pahalı bir bölüm. Aylık gerçekten bir gideri var. Dolayısı ile eğer bölümünü okumak istiyorsanız bu yükümlülükleri yerine getirip belli harcamalarınızdan kısmanız gerekebilir.

 22. Gulay diyor

  Meraba ben hukuk istiyordum ama sinavim iyi gecmedi ve bana ic mimarlik tavsiye ettiler. Daha once hic arastirmadim. Bu meslegi sever miyim bunu da bilmiyorum. Nasil anlarim bunu yapip yapamayacagim.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Hayalinizdeki meslek ne ise çalışıp o bölüme girmeye çalışın. Kulaktan dolma bilgilerle bir bölüme kendinizi mahkum etmeyin.

 23. Derin diyor

  Merhaba, iç mimarlık okurken mimarlık çapı yapmak çok mu zor? Okul kesin uzar mı? Her iki bölümde zor fakat çok fazla ortak ders var o yüzden yapılır mı? Ve hem iç mimar hem mimar olmanın yeterince dezavantajı var mı? Süreç nasıl?

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Elbette biraz işler zorlaşacaktır. Fakat çoğu dersler zaten ortak. Ve bu vesile muaf kalma durumunuz söz konusu. İki bölümü okumanızın size dezavantajı değil, çok büyük avantajları olur.

 24. Yns diyor

  Size bir sorum olacak üniversite hocalarına bakarak en iyi üniversiteyi söylermisiniz

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Mümkünse yurt dışında eğitim almanızı tavsiye ederim. Özellikle İtalya veya İspanya’da.

 25. Yunus diyor

  Size bir sorum olacak üniversite hocalarına bakarak en iyi üniversiteyi söylermisiniz bide ben mimarlık istiyorum ve hedefim kendi holdingimi açmak bu mümkünmü cevabınızı bekliyorum ve iyi bir mimar olmak için kaç sene üniversite okumam vb. Şeyler yapmam gerek

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Bu konuya dair bir önceki yorumda cevap verdim.

 26. Uğur Can diyor

  Eşref abi merhaba,
  Ben bu sene sınavda sayısalda 60 bin sıralama yaptım ve mimarlık istiyorum.Maalesef heyecan yaptım ilk sınavda o yüzden istediğim gibi olmadı.Ama bu sene de normal bir sene olmadığından belki sıralamamın üstünde iyi eğitim veren bir üniversiteye giderim.Sıralamamın çevresinde ki ve biraz üstündeki üniversitelerin akademik kadrosuna,stajlarına,erasmus,yandal-çap,sosyal etkinliklerine filan baktım.Buna göre bir liste yaptım.Ama tercih mimarlık tercihlerim olmazsa diye iç mimarlıkta yazdım birbirleriyle ilişkili bölümler diye.Sizin fikrinizce iç mimarlık yazmam iyi bir fikir mi yoksa değil mi?Bununla alakalı görüşünü ve iç mimarlıktan mezun olursam nasıl bir hayat beni bekler zorlukları vs. anlatır mısın.Tercih listemde ki üniversiteleri bildiğin kadarıyla nasıl bir eğitimi olduğunu hakkında beni aydınlatır mısın?Şimdiden çok teşekkür ederim her şey için.Sizle konuşabileceğim mail veya numaranızı alabilirsem beni biraz aydınlatırsanız çok müteşekkir kalırım.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Selam Uğur,

   Mimarlık istiyorsan iç mimarlığı hedefleme. Ayrı meslek disiplinleri. Birbirine yakın olmaları seni yanıltmasın. Her ne kadar iki meslek de birbirininin iş alanlarına girebiliyorsa da ana odak noktaları birbirinden farklı.

   Her üniversitenin takriben dersleri aynı fakat işleyişleri eğitmenine göre değişebiliyor. Bu konuda da seni yanlış yönlendirmek istemem.

 27. Hakan diyor

  ÇOK ÖNEMLİ ABİ LÜTFEN YARDIM ET !!! Benim aklımda hiç bi zaman mmarlık yoktu hep sağlık vardı. Ama sınav sonucu gelince hocalarla danıştım ettim istişareyle mimarlık yazdım. 1 sene okudum son zamanlarda aşırı şekilde bıktım. Sonra dedim ki en mimarlığı bırakcam. Sağlık bölümüne baktım sağlık sektörünün bana uygun olmadığını farkettim bu zamana kadar hep ”sağlık iyidir sağlığa gir ataması iyi” dendidiği için onu istediğimi farkettim (yani çevre baskısı)… Sonra düşündüm araştırdım ve matematik öğretmeni olmaya karar verdim.. Anlatmayı severim geçmiş gönemlerimde de hep arkadaşlarıma sorular çözer anlatırdım bundan sıkılmaz zevk alırdım. Ve düşündüm düşündüm ilköğretim matematik öğretmenliğine karar verdim. Bunu gerçekten kendi isteğime göre karar verdiğimi hissediyorum. İnşallah yanlış hissetmiyorumdur. Şimdi ise geçiş başvuruları başladı ve ben bi hocamızla konuştum dedim sevemediğim için bırakyorum öğretmenliğe geçecem dedi. Bayağı konuştu mimarlık itibarlı meslek dedi öğretmenlik değil dedi baya konuştu aklımı karıştırdı. Ben gece uykusuna dayanamayan bi insanım ve teknolojiden uzak durmak istiyorum. Mimarlıktan mezun olup mimar olduktan sonrada uykusuz kalacak mıyım. Ben evime iş taşımak istemiyorum işim bitince ailemle ilgienmek istiyorum. Mimarlık mesleği sürekli işlemi geçiyo uykusuzluk sürekli varmı. Bana tavsiyleriniz nelerdir. Çok önemli hayatımın dönüm noktası diye bilirim Allah rızasi için bi yardım et.

  1. Eşref Zeki PARLAK diyor

   Sevgili Hakan,

   Öncelikle hatanı söylemem gerekiyor: başkalarının yönlendirmesine göre hayatına şekil veriyorsun. Bunu yapma.

   Elbette istişare et, fikir alışverişi yap. Fakat birilerinin söylemi ile hareket ediyorsan geleceğimde pişmanlıklar seni bekliyor demektir.

   Her meslek meşakkatlidir. İş yoğun olduğu taktirde her iş eve gidebilir. Fakat elbette bu size bağlı. Mesela ben eve iş getirmeme hususunda hassasiyeti olan biriyim. Müşterilerimle iletişimimi sadece mesai saatleri içinde gerçekleştiriyorum.

   Biraz da bu durum müşteri yönetimi ile alakalı.

 28. Serhat diyor

  Hocam merhabalar, uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın, değerli yorumunuza ihtiyacım var.

  Meslek lisesi okudum, 2017 yılında mezun oldum; mezuna kaldım, çeşitli sebeplerden kazanamadım.
  Bir daha mezuna kalma kararı aldım. Zorlarsam 50 bin tutturma potansiyelim var ve ortalamanın bir tık üstü üniversitede mimarlık okuma şansı doğar. Ama ben İç Mimarlık istiyorum zira mimarlık, iç mimarlığa göre tasarımdan bir tık daha uzak. Çoğunlukla olay maket tasarlama, okula götürme. Bir arabam yok, projeleri rahatça götüremeyeceğim. Haliyle masraflı bir bölüm.
  İç mimarlıkta masraflı bir bölüm ama tabii ki siz daha iyi bilirsiniz, mimarlıkta ki kadar olmadığını düşünüyorum.
  İç mimarlıkta her hafta elimizde maketle okula mı gidiyoruz yoksa ayda bir kere civarı okula göre değişiyor mu?

  Ben tasarımı çok seviyorum. Şu anda üni. okumadığım halde aktif olarak Maya 3D, Blender 3D, Substance Painter, Marvelous Designer programlarını kullanıyorum. Daha çok, oyun level tasarımı, karakter tasarlama odaklı gidiyorum. İç mimarlık kazanır isem 3DsMax’da bu programlar arasına katılacak.

  Fakat asıl sorum şu. Ben İst. ‘da oturuyorum. Eğer yüksek bir puan yaparsam İstanbul gibi yerler tutarken İstanbul yazmak istemiyorum çünkü 19 yıldır aynı semtteyim. Artık ayaklarımın üzerinde durmak, sorumluluk sahibi olmak, o üni. hayatını farklı şehirde yaşamak istiyorum. Eskişehir Anadolu üni. bu sene 110 bin ile İç Mimarlığı kapattı.
  Misal 60 bin yaptım, 110 binlik bölüme gitmek mantıklı mı?

  12 yaşından beri web tasarım, oyun geliştirme işlerine kafa patlatan ve yazılıma yönelip yazılımın bana göre olmadığını bilen, teknik resmi iyi biri olarak Bilgisayar Müh. mantıklı bir seçim de olmayacak.

  Bilmiyorum kafam çok karışık. Benim büyüğüm olduğunuz için size danışıyorum. 3. kez sınava gireceğim.
  110 binlik ve geleceği maalesef ülkemizde garanti olmayan bir bölüm için seçmek.
  Daha doğrusu sırf sevdiğim için seçmek nasıl bir karar?

  İleride daha çok oyun tasarımına yönelip, yurt dışına açılmak istiyorum. Kendime güvenim tam. Bu yolculuğa iç mimarlık ile devam etmek mantıklı mı?

  Çok soru sorup zamanınızı aldım. Teşekkür ederim.

 29. derya diyor

  yetenek sınavlarında bazılarına torpil geçiyorlar mı acaba?

 30. Halit diyor

  iç mimarlık ve çevre tasarımı okuyacak olanlar için üniversitede bilgisayar gerekiyor mu acaba?

 31. Hakan Şahin diyor

  Bir sorum olacak, mesleki ve teknik anadolu lisesi mezunuyum. Mobilya ve iç mekan tasarımı bölümü, mobilya ressamlığı dalını bitirdim. Autocad belgem var ve autocadte 3 boyutlu çizime falan baya hakimim. İç mimarlığı cok istiyorum ve bu sene dersaneye gidiyorum. İç mimarlık okuduğum lisenin bir dalım, yani obb puanım 0.06 ile tekrar çarpılıp eklenirmi tercihte

 32. Hasan diyor

  Bir kere iç mimar lügatını kaldırmak gereklidir. Tamamen farklıdır Mimar ile dekoratörün yaptıkları buna rağmen dekoratörlere iç mimar ünvanı verilmeye devam ediyor. Birde Mimarım diye etrafta konuşuyorlar neyse ki halkımız bilinçlendi iç mi dış mı diye soruyorlar hep (buna da şükür) . Kısaca iç mimar olun yata yata geçin mimarım diye dolaşın çok mantıklı sakın mimar olmayın uykunuza gençliğinize yazık. Bir de yazmış çift ana dal yapın diye yahu bizim sınıfta bir tane iç mimar vardı çift ana dal yapmaya başlamış hava atıyordu ilk yıl kendi bölümünde ortalaması 3.4 müş falan projeden üst üste kalınca birde kendi bölümündeki puanları da düşünce bırakmıştı en son.

 33. aruna diyor

  merhaba, tum yorumlari okudum ve ancak kafami karistiran bazi sorulara cevap bulamadim ya da atladim. piyasada 11 yillik tecrubem var ancak mimarlik ya da ic mimarlik egitimi almadim. bu isin egitimini almak icin tam zamanli bir universiteye gidemem fiziki sartlardan dolayi.
  1. mimarliktan ya da ic mimarliktan tezli yuksek lisans yapmanin akademik getirisi haric mesleki tecrube kazandirmasi mumkun mu ve bunun cv nizde gorunmesi piyasada karsilik bulur mu?
  2. uzaktan egitimle lisans diplomasi veren universitelerin mesleki yeterlilik kazanimlari hakkinda bilginiz var mi ve yine boyle bir universitenin adi cv ye deger katar mi(bahsettiklerim yabanci universitelerden ziyada sinavsiz sartsiz turkce egitimle ders veren universiteler)
  3.MEB onayli ic mimari egitim veren kurslar hakkindaki yorumunuz nedir?
  sizce illa da birsey yapayim dersem hangisini secmeliyim. cunku zamanim ve maddi olanaklarim var ancak kucuk cocuklarim da var 🙂 simdiden tesekkurler

 34. Atılay ANAPA diyor

  İç mimar olmak gerçekten çok güzel. Değerli arkadaşlarım ve meslektaşım olmak için gayret gösteren kardeşlerime başarılar diliyorum.

 35. Nur diyor

  Iç mimarlık ile iç mimarlık ve çevre tasarımı arasındaki fark nedir

  1. Poet diyor

   Hiçbirşey ikisi de aynı dersleri alıyor ortalama sadece iç mimarlıkta biraz daha matamatik dersi var

 36. Feyza diyor

  Merhaba benim de sorum var oncelikle kocaeli gibi bir yerde mimarlik tutuyor ayni zamanda itü iç mimarlik da. Ben kocaeli eskisehir bursa vb sehirleri nedense okumak gitmek istemiyorum ve itu istanbul oldugu icin bir de mimarlikta en iyi universite olarak gectigi icin beni cok cezbediyor açıkçası. Şimdi itü olursa ic mimarliga gitsem ve mimarliga gecis degil de ikisi beraber yapsam bu beni cok mu yorar yoksa ikisini birden okumak gayet mümkün müdür? Bunlarin disinda su anda ulkenin ekonomik krizi herkesin issizligi gibi durumlardan dolayi cok umitsizim ne secersem seceyim. Korkum ve endiselerim var issizlik ve bir meslegin degersiz gorulmesi beni cok uzuyor ozellikle ic mimarliga “hic mimar” gozuyle bakilmasi gibi:) tabi kendimi gelistirmek isteyen biriyim ve gercekten mimarligi da beraberinde okuyabileceksem bu beni cok mutlu eder. Aydinlatirsaniz cok sevinirim umarim analatabilmisimdir.

 37. Feyza diyor

  merhaba benim bir sorum var oncelikle bursa kocaeli eskisehir gibi mimarliklar yaklasik olarak tutuyor ve bunlara yakin puanli olan itü ic mimarlik da. Ancak ben saydigim o sehirlerde okumak istemiyorum. İTÜ en iyi mimarlik fakutltesi olarak bilinmesinden oturu ve istanbul olmasi bir de is verenlerin mezun oldugumuz okula önem vermesi sebebinden dolayi beni cok cezbediyor. Hatali düşünüyorsam bilgilendirin lutfen. Ben de bu dusunceyle itu ic mimarlik secip sonra mimarliga geçmek degil de mimarligi, iç mimarlik beraberinde okumak düşüncesine girdim. Sanirim o bölümün derslerini de ek olarak alarak bu oluyor. Ama cok zorlanir miyim yoksa gayet mümkün müdür? Bunlarin disinda su anda ulkenin ekonomik krizi herkesin issizligi gibi durumlardan dolayi cok umitsizim ne secersem seceyim. Korkum ve endiselerim var issizlik ve bir meslegin degersiz gorulmesi beni cok uzuyor ozellikle ic mimarliga “hic mimar” gozuyle bakilmasi gibi:’) tabi kendimi gelistirmek isteyen biriyim ne olursa olsun ve gercekten mimarligi da beraberinde okuyabileceksem bu seçim beni cok mutlu eder. Aydinlatirsaniz cok sevinirim umarim analatabilmisimdir.

 38. asiye diyor

  kötü bir liseye giden biri iç mimar olabilir mi?

 39. Rana diyor

  Merhaba Eşref Bey, endüstriyel tasarım okuyorum 1. Sınıf öğrencisiyim kendimi iç mimarlık alanında geliştirmek istiyorum seçiceğim seçmeli derslerle ve umarım olursa çap yaparak. Öğrencili hayatımda birinci sınıftan itibaren ne gibi girişimlerde bulunabilirim kendimi geliştirmek adına neler yapabilirim kendimi her zaman ileriye taşımak istiyorum ve görüşlerinize ihtiyacım var teşekkürler

 40. Poet diyor

  Bir iç mimar adayı olarak hangi üniversiteyi hedef almalıyız

 41. Zeynep diyor

  Merhaba eşref bey öncelikle yazdıklarınız için çok teşekkür ederim . Benim sorum şu olucak lisede iç mimarlık üzerine okumamız bir fark geliştirirmi ?

 42. Wowwux diyor

  Merhabalar, ben küçüklükten beri ev planı yapmayı çok seviyorum hatta arada bir sırf zevk için ev bakıp o evlere fayans parke mobilya tarzı şeyleri kafamdan döşüyorum. Ama iç mimarlık okurken çok zorlanılıyor mu veya genel olarak ne ile uğraşıyor iç mimarlar?

 43. Murat diyor

  18 yaşındayım ve mimarlık okuyacağım, okurken çalışabilir miyim

 44. Sekine diyor

  Merhaba. İyi günler dilerim ben yurt dışında yaşıyorum ama İstanbula okumak için gelmek istiyorum. Sorumu cevaplarsaniz çok sevinirim. İstanbulda hangi üniversitedeki hocalar iyi eminim ki az çok bir bilginiz vardir eğer burada cevaplamak istemezseniz lütfen sekineh6@gmail.com adresime yanıtınızı ata bilirmisiniz. Ve yazdığınız yazıda okuduğuma göre mimarliğida ,iç mimarliğida aynı zamanda okumak mümkün. Rica etsem ikisininde ortak olduğu üniveritelerden seçenek olarak öğretmenleri nazara alarak cevaplarmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

 45. Gökçe diyor

  Merhabalar yazınızda bu soruya kızdığınızı okudum ama benim sebebim mecburiyetten şöyle ki mimarlık bölümünü çok istiyorum ama baraj puanına maalesef giremedim buna rağmen iç mimarlıktan mimarlığa 250.000 barajına takılmadan genel ortalamayla geçebilme şansım var mı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.