Mimarların Sosyal Medyada Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

0 3.517

Facebook, Twitter, Instagram… Her platform için en önemli üç sosyal paylaşım aracı.

Sanal ortamın verdiği rahatlıkla, yüzünü görmediğimiz yüzlerce insanı, yüzlerce konuyu, yüzlerce ilginizi az da olsa çekmiş sayfaları takip ediyorsunuz.

Tanıdığınız ve/veya tanımadığınız insanların kendi ilgi alanları ile ilgili paylaşımları sizin ilgi alanınız içinde olmasa bile gözünüzün önüne geliyor ve size lazım olan olmayan büyük bir bilgi bombardımanına maruz kalıyorsunuz.

Hatta işin ilginç ve belki de en önemli tarafı; size asıl lazım olan şeyler bu binlerce bilgi seli arasında kaybolup gidiyor.

İşte; size asıl lazım olan şeyleri kaçırmamanız için derlediğimiz 5 önemli tavsiye ve nedenleri:

 1 –  Facebook “Başta Gör” Seçeneği

Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya araçlarının başında Facebook geliyor. Özellikle ülkemizde en sık tercih edilen ve ziyaret edilen uygulama olarak öne çıkıyor.

Diğer sosyal medya hesaplarına nazaran daha özel insanların kabul gördüğü bu alanda, daha çok sayfa takipleri ve reklam bilgilendirmeleri zihnimizde yer kaplıyor.

Sizin için önem arz eden sayfaları öncelikli olarak belirleyin ve paylaşımlarını öncelikli olarak takip edin.

Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki basit işlemi gerçekleştirmek:

Sizin için önemli olabileceğinizi düşündüğümüz ve “Başta Gör”meniz gereken bir kaç sayfa tavsiyesinde bulunmak istiyoruz:

İç Mimarlık Dergisi, Mimarlar Hangarı, Malzeme Hangarı, Tasarım Kütüphanesi ve Türk İç Mimarlar Grubu

 

 2 –  Instagram “Bildirim” Seçeneği ve “Beğeni”

Instagram, Facebook’tan sonra dünyada ve ülkemizde en çok ilgi çeken ikinci sosyal medya platformu olarak yer alıyor.

Fakat Facebook’taki gibi burada yeterince muhafazakar davranmıyor, arkadaş skalamızı mümkün olduğunca geniş tutuyoruz.

Sadece arkadaş değil, aynı zamanda sevdiğimiz, ilgimizi çeken şirket ve bilgilendirme sayfalarını da bu platform aracılığı ile takip ediyoruz.

Tavsiyemiz; mümkün olduğunca takip ettiğiniz sayfaları azaltın. Çünkü gereksiz takipler, asıl görmeniz gereken şeylerin akıp gitmesini sağlayabilir. Yine de ‘gerekli ki takip ediyorum’ diyorsanız; daha gerekli olanı aşağıdaki yöntem ile yakın markaja alabilirsiniz.

İlginizi çeken sayfaya giriş yapıp sağ üst köşedeki üç nokta (…)‘yı seçip “Gönderi Bildirimlerini Aç” sekmesini tıkladığınızda ilginizi çeken sayfaların paylaşımlarını anlık olarak takip edebilirsiniz.

Böylelikle kaçırmak istemediğiniz tüm paylaşımları böylece çok daha yakından takip etmiş olursunuz.

Bu arada icmimarlikdergisi sayfasını takip etmeyi unutmayın. 🙂 Merak etmeyin sizi sıkacak kadar paylaşımda bulunmuyoruz. Paylaşımlarımız sadece en iyilerden oluştuğu için pişman olmayacaksınız! 🙂

Öte yandan her beğeninizin kayıt altına alındığını unutmayın. Yani görüp beğendiğiniz bir ürün ve benzeri şeylerin sayfasını hatırlamıyorsanız korkmayın. Sayfanızın Ayarlar > Beğendiğin Gönderiler sekmesine giderek geçmişte beğenmiş olduğunuz gönderileri görebilirsiniz. Eğer ayıp olmasın arkadaşın resimlerini hep beğeneyim diyorsanız bu özelliğin pek bir manası olmayacağını da hatırlatmak isteriz. 🙂

Instagram’da da sizin için önemli olacağını düşündüğümüz sayfa tavsiyelerimiz var.

İç mekan tasarımları için dünyanın her yerinden sadece en iyilerin paylaşıldığı @icmimarlikdergisi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Mimari tasarımlar için kesinlikle en iyisi: @ArchitectsHangar

Ürün tasarımları için ise @MalzemeHangarı sayfalarını takip edebilirsiniz.

 

 3 –  Twitter “Bildirim” Seçeneği ve “Beğeni”

Twitter’a olan ilgi son günlerde düşse de halen daha yerini ve ilgililerini koruyor. Daha çok artık haber takibi amacı ile kullanılmaya başlanan Twitter iyi bir haberdar olma aracı olarak ortaya çıkıyor. İnsanlar genellikle gerçek birer takipçi olarak kalmayı tercih ediyor. 🙂

Diğer sosyal medya araçları gibi Twitter da çok hızlı akan bir zaman tüneline sahip. Ve burada da ilgi alanınıza giren birçok şey siz görmeden zaman tünelinde kayboluyor.

Yapmanız tek şey bildirimi açmak. 🙂

Twitter’dan takip etmeniz gereken sayfa tavsiyelerimiz ise şöyle:

İç Mimarlık Dergisi, Mimarlar Hangarı, Tasarım Kütüphanesi, Türk İç Mimarlar Grubu, ArchMag, Malzeme Hangarı

 4 –  Trendler ve Yeniler

Tüm sosyal medya araçları aynı zamanda önemli bir trend takip ve en güncel verilerin yer aldığı bir sunum alanı olarak ortaya çıkıyor.

Pazarlama, kitle ulaşım ve sunumu için sosyal medya olmazsa olmaz. Siz de kendinize ait tasarımları kendi hesaplarında ve aynı zamanda toplu kitleye sahip sosyal medya aktörlerine yayınlatmalısınız.

İnsanların sizi keşfetmesi ile kısa sürede yıldınız parlayabilir. Zira bunun çok örneği var.

Özellikle tasarım dünyasının kalbinin Instagram üzerinde attığını hatırlatmak isteriz. Muhakkak bir Instagram hesabı edinmenizi tavsiye ederiz.

Büyük kitlelere sahip sayfaların etkiletlerini(TAG) takip edin. Aynı zamanda tasarımlarınızın üzerine etiketleyerek sayfalarında çıkma şansınızı artırabilir, sayfanın etiketli olduğu gönderilerde keşfedilebilirsiniz.

 

 5 –  Haberdar Ol

Bunun yanında Instagram bir haber sayfası olmadığı için; önemli tasarım yarışmaları, sektörel önemli haberlerden Instagram üzerinden haberdar olamayacağınızı unutmayın.

Facebook ve Twitter sektörden ve dünyadan haberdar olmak için biçilmiş kaftan.

Ayrıca söyleşi, bilgi ve know-how gibi çeşitli bilgiler genellikle bu platformlarda paylaşılıyor.

Bunlara dikkat etmeniz eminiz hayatınızı daha kolaylaştıracaktır. 🙂

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.