Hedef Filo Genel Merkez Ofisi

0 2.764

hdf12_2220b_rvz.jpg

Proje Yeri: Kağıthane, İstanbul
Proje Ofisi: Habif Mimarlık
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Tasarım Ekibi: Hakan Habif
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 3000m²
Ofis projesini anlatıyor:
“Hedef filo projesine başlarken bizleri en çok düşündüren konu, ofisin birbirinden tamamı ile bağımsız, içeriden herhangi bir bağlantısı olmayan, 2 farklı kata yerleşecek olmasıydı.

Bu aşamada, departmanlar arasında fonksiyonel bir ilişki ve işleyiş yapısı kurmak – projenin büyüklüğü de göz önüne alınırsa – ekstra özenli ve kullanıcıyla koordineli bir çalışma gerektirdi. L formlu, bina çekirdeğini kenarda bırakan kat planları da bizleri en çok zorlayan unsur oldu. Fakat sonuçta, müşteriyi de tatmin eden ve oldukça doğru işleyen bir layout ortaya çıkarttığımızı düşünüyoruz.

Üst kata konumlandırılan yönetim bölümü, ofisin geri kalanından bağımsız, ayrı kontrollü girişi olan bir departman olarak kurgulandı. Aynı katta Mali İşler, Satış, Pazarlama, Müşteri Risk ve Finans Departmanları, alt katta ise Bilişim, Eğitim, İnsan Kaynakları, Müşteri Hizmetleri, Satış Sonrası Hizmetler, Operasyon ve İdari İşler departmanları yer aldı.

Açık ofis prensibiyle oluşturulan yerleşim planlarında, ses izolasyonu ve gizlilik gerektiren kapalı toplantı odaları, her iki katta da bina çekirdeği etrafına yerleştirildi.

HEDEF_FILO_CAM3.jpg

Tasarım olarak, ince uzun L formlu yapının karakteristiğini öne çıkaran ve güçlendiren, lineerliği vurgulayan horizontal çizgiler, derin perspektifler yaratarak görsel etkiyi güçlendirmeye çalıştık. Bunu özenli işçilik gerektiren ahşap kabuklar, metal seperasyonlar, zemin ve tavan örtüleriyle sağladık.

Koridorlar boyunca asma tavan olarak kullanılan yeşil çizgisel metal paneller, hem mekanik tesisatın oluşturduğu görsel kaosu perdeledi, hem de güçlü bir dekoratif etki yarattı.

Sonuçta doğru bir şekilde işleyen, bununla birlikte görsel etkisi de güçlü olan, mimari unsurları, iç mimari diliyle vermeye çalışan bir ofis projesi ortaya koyduğumuzu söyleyebiliriz.”

hdf06_2180b.jpg hdf09_2164b.jpg hdf10_2152b_rvz.jpg hdf18_2304b.jpg hdf01_2206b.jpg HEDEF_FILO_CAM1_figur.jpg hdf04_2123b.jpg hdf19_2335b.jpg hdf31_2324b_rvz.jpg

Eskiz 1.jpg Eskiz 2.jpg 13th floor plan.jpg 12th floor plan.jpg

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.