Sürdürülebilirlik Ödülü Kazananı Roger Stirk Harbour Oldu

0 947

Dünyanın en büyük modern tasarım firmalarından biri olan Roger Stirk Harbour ve partnerleri, tasarladıkları dikey tarla ile Mimarlık Dergisi’sinin Gelecek Projeleri Ödülü yarışmasında sürdürülebilirlik ödülü kazandılar. “Göktarla” ismini verdikleri tasarım, tipik yoğun (endüstriyel) tarım sistemlerine bir alternatif olmayı hedefliyor.

skyfarm2

Tasarımcılar “Göktarla”yı şöyle açıklıyor:

“Dikey tarla, yüksek yoğunluklu kentlerde, arazinin uygun olmadığı veya toprak yapısı zayıf olan yerlerde çok katlı yapıların içinde ürün yetiştirmek üzere dizayn ediliyor. Çok katlıtensegrity yapı, esnek olmayan dairesel çerçeve yaratmak ve tarlanın içine giren güneşi maksimize etmek için hafif bambudan tasarlandı. Bu kuleler birçok tarımsal işlem katmanını destekliyor, balıkların ve bitkilerin birlikte yaşamasına olanak sağlayan akuaponik sistem sayesinde balık atıkları ile bitkilerin beslenmesini sağlarken bitkilerden oluşan filtreleme sistemi de balıkların gelişmesini sağlıyor.”

Mimarlar 2050 yılı itibariyle 2-3 milyon arasında insanın doyurulması gerektiğini söylüyor ve geleneksel tarım uygulamaları ile devam ettiğimiz takdirde artan nüfusu  doyurmanın imkansız hale geleceğini belirterek, dikey tarla tasarımının buna bir çözüm olacağını belirtiyorlar.

skyfarm3

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.