SAP İnovasyon Merkezi

0 2.094

03_sap04_9465b.jpg

MuuM Mimarlık’ın tasarladığı SAP Yenileşim Merkezi Kurtköy’de, Teknopark İstanbul Yerleşkesi içinde yer alıyor.

 

Proje Yeri: Kurtköy, İstanbul
Proje Ofisi: MuuM
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Tasarım Ekibi: Murat Aksu, Umut İyigün, Berna Erenoğlu, Müge İnan, Yağmur Yetim, Sibel Kurugül, Ceren Bek, Mert Yıldırım
İşveren: SAP Türkiye
Uygulama Projesi: Tolga Özcan, Canan Tatlıgil, Özen Özer
Mobilya Tasarımı: Konsept Ahşap
Aydınlatma Projesi: Ukon Aydınlatma ve Danışmanlık
Mekanik Projesi: Total Teknik Mekanik Elektronik
Elektrik Projesi: Prota Mühendislik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 1.485m2

SAP Yenileşim Merkezi, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında kurulan bir teknoloji geliştirme bölgesi olan Teknopark İstanbul yerleşkesi içinde yer alıyor. Teknoparklar, bilim ve teknoloji alanlarında araştırma ve geliştirmeyi destekleyen ve nitelikli beyin gücüyle bu oluşumların ekonomik dönüşümüne olanak sağlayan özel planlanmış alanlar olarak biliniyor.

Tasarımın ana felsefesini Amerika’daki Silikon Vadisi’nde filizlenen ve çağdaş iş yaşamında önemli unsurlardan biri haline gelmiş “tasarım odaklı düşünme” (design thinking) teması oluştururken, kullanıcılarını bitmemişlik hissi ile motive eden bir garaj atmosferi yaratılması hedeflenmiş. Kullanılan tüm mobilyaların mobil olması ve ofisin her gün yeniden biçimlenebilecek esnekliğe sahip olması tasarımın diğer önemli kriterleri olmuş.

SAP Yenileşim Merkezi, temelde alışılagelen tekil ve ortak çalışma alanlarından farklı olarak “meydan” temasıyla düzenlenmiş. Açık kafeterya ile tamamlanan büyük bir ortak alanda planlanmış tematik bölümlerin yerel, kültürel ve sosyal dokunuşlar yardımıyla mekanın kimliğini öne çıkarmaları hedeflenmiş. Böylece bu alan, bir yandan farklı sosyalleşme olanakları sunarken, diğer yandan da esnek teknolojik altyapısı sayesinde ortak çalışma alanı olarak kullanılma olanağına sahip olmuş.

“Cadde” temasıyla ele alınan uzun koridor alanı, İstanbul’un farklı semtlerindeki caddelerin güncel bir yorumu olarak, samimi bir ortamda çalışma ve iletişim imkanı sunan oturma alanlarından oluşmuş. Aynı zamanda, duvarlarında bulunan artistik İstanbul siluetleriyle İstanbul teması vurgulanmış. “Cadde” üzerinde yeralan odacıklar, İstanbul’un Gezi, Bebek, Maçka gibi simgesel parklarının adları ile tanımlanarak kullanıcıların bir veya iki kişi çalışabileceği özel çalışma ortamları olarak tasarlanmış.

Mekanın ana kullanıcıları olan yazılım geliştiricileri için ise İstanbul’un köklü semtlerinden, Beyoğlu, Kadıköy, Balat ve Karaköy’den adını alan 4 çalışma alanı planlanmış. Tematik tasarımın amacı, farklı çalışma ihtiyaçlarına uygun alternatifler sunmak ve kullanıcıların İstanbul’u simgesel anlamda yaşayarak, yerel değerlerle bağlantı kurabilmelerini sağlamak olmuş.

Proje alanı, esnek altyapısı ve hareketli mobilyaları sayesinde kullanıcılara, yaklaşımlarını, stratejilerini ve yöntemlerini her gün en baştan yeniden değerlendirebilme ve düzenleyebilme imkanı sağlayacak bir alan olarak tasarlanmış. Tasarımda, kullanılan malzemeler, gerek SAP’nin gerekse Teknopark’ın sürdürülebilirlik tasarım şartnamelerine uygun olarak geri dönüştürülebilir veya yerel ürünlerden tercih edilmiş.

01_sap01_9669b.jpg

 

02_sap03_9685b_rvz.jpg

04_sap05_9457b_rvz.jpg

05_sap06_9577b_rvz.jpg

06_sap07_9705b.jpg

07_sap08_9503b.jpg

sap10_9595b.jpg

09_sap21_9757b.jpg

08_sap20_9795b.jpg

sap13_9431b.jpg

sap12_9512b.jpg

sap10_9595b.jpg

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.