Café Setup

1 1.929

1a.jpg

B-Design tarafından tasarlanan Café Setup Kabataş Setüstü’nde Boğaz’a doğru yönlenmiş 40 yıllık bir betonarme binanın zemin katında yer alıyor.

Proje Yeri: Kabataş, İstanbul

Proje Ofisi: B-Design

Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar

Tasarım Ekibi: Barış Başat

Peyzaj Projesi: Tennis Akademi, Ümit Yılmaz

Fotoğraf: Can Dağarslanı

Proje Başlangıç Yılı: 2012

Proje Bitiş Yılı: 2013

İnşaat Başlangıç Yılı: 2013

İnşaat Bitiş Yılı: 2014

Toplam İnşaat Alanı: 170 m²

Bölge özellikle son yıllarda gün içerisinde ağırlıklı olarak ofis olarak kullanılan, gün içerisinde Taksim / Kabataş bağlantı noktasında olması nedeniyle oldukça hareketli ve dinamik bir yapıya sahip.

Peyzaj mimarlığı ofisinin işletmecisi aynı zamanda kendi ofisinin de kafe içerisinde yer almasını talep etti ve ofis bölümü de yarı geçirgen kütüphane-duvar sayesinde görsel olarak ana mekan ile ilişkilendirildi. Toplamda 130 m2’lik kafe ve ofis alanı zemin katta yer alıyor.

Ana cephe dış mekanda oturmaya da imkan verecek şekilde 1,5 m geri alındı ve dikey bitkilendirme ile bir “dış bahçe” oluşturuldu. Tamamıyla katlanabilen doğramalar sayesinde tüm iç-dış ilişkisinde bir bütünlük sağlanabiliyor. Ana bar / servis en kullanışsız orta bölümde çözüldü ve 3 tarafı ile servis verebiliyor. 10×10 cm’lik seramiklerle kaplanan bar bütünüyle masif bir servis, sergileme alanı olarak tasarlandı.

Paslandırılmış demir profiller, döküm şaplı zemin ve masif ahşap kullanımı ile endüstriyel, modern konsept vurgulandı. Ana mutfak, tuvaletler, depolar ve diğer servis alanları bodrum katta çözüldü. Mekan genel aydınlatması ve fotoğraf aydınlatmaları için tüm mekanı dolaşan bir ray sistemi öngörüldü. Bu şekilde zaman içerisinde farklılık gösteren durumlar için bir esneklik yakalandı.

2a.jpg

3a.jpg

4a.jpg

5a.jpg

6a.jpg

PLAN.jpg

 

section.jpg

 

photo (2).jpg

1 Yorum
  1. Cengiz basat diyor

    Tebrikler .çok güzel.mimari düşüncenin eseri olan yapı ve mekanlar hemen belli oluyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.