“İç mi dış mı?” mimar için doğru bir soru

12 6.468

b914ac869e27786c21929809887e0a49Ne zamandır bu konu üzerine bir yazı yazmayı çok istiyordum.

Gereksiz bir rahatsız oluşun burada altını önemle çizmemiz gerektiği için konuyu ele alıyorum.

Her mimar bu soru ile karşılaşmıştır.

Fakat öncelikle şunu ele almak gerekiyor; mimar ne demek?

Aslında hatayı dış mimarlara mimar demekle yapıyoruz. Zira “mimar” terimi tüm “içmimar, dış mimar ve peyzaj mimarlarını kapsamaktadır. Fakat terim yanlışlığından ötürü “mimarım” demek sanki sadece dış mimar olmayı gerektiriyor gibi bir izlenim bırakıyor insanlarda. Neyse ki “iç mi dış mı” sorusu ile bu durum biraz aşıldı gibi…

Bu söylediklerimden birileri rahatsız olabilir. Ama eğer biraz mantık sahibi isek, bundan rahatsız olmayı gerektirecek hiçbir şey olmadığını rahatlıkla idrak edebiliriz.

Birisi “ben mühendisim” dediğinde nasıl ki “ne mühendisi” diye soruluyorsa (ki bu gayet doğal), mimarlar için de aynı soru sorulabilir. Mühendisliğin dalları olduğu gibi mimarlığın da dalları var. Ve “Mühendislik”, “Mimarlık” bunlar çatı terimlerdir.

Siz siz olun, bu sorudan rahatsız olmayın.

“Mimar” terimi tüm mimarlık dallarının ana çatısıdır. Dış mimarlık, İç mimarlık ve Peyzaj mimarlığı ise bu çatının alt başlıklarıdır.

Beni Twitter’da takip edin: @upuluicmimar

12 Yorumlar
 1. Gozde Basak Ozturk diyor

  doğru.

  1. Özge diyor

   Mesleğinden bir haber olan insanların gereksiz yorumlarda bulunduğu bir örnek daha.ne yazık ki iç mimar arkadaşlarımızın manasız kuyruk acısı yıllarca sürecek gibi görünüyor.öncelikle dış mimarlık diye bir kavram yoktur.bundan yıllar öncesinde de iç mimarlık,endüstriyel tasarım gibi alanlara ayrılma yoktu.mimar, aynı zamanda iç tasarım ve mobilya tasarımı yapan kişiydi.rica ediyorum bir yazı yazmadan önce araştırmada bulunun.

   1. Mehmet Ak diyor

    Bence siz yanlış biliyorsunuz. Yapı mimarı denmeli. Mühendislik de genel bir kavramdır. Fakat farklı disiplinleri vardır. Her şeyi yapabilen mühendis yoktur.

 2. İlayda B diyor

  madem öyle o zaman neden bir iç mimar “mimarlık” yapamazken bir mimar “iç mimarlık” yapabiliyor? mimarlık ana çatıdır evet çünkü içi dışı peyzajı yapabilir öyle olmasa dış mimar olurdu adı.

  1. ceren diyor

   yapabiliyorlar mı gerçekten 😀 yasal boşluğun olması becerebilindiğini gösterseydi keşke, ama malesef yağılan örnekleri görüyoruz 😀 Türkiye gib bi yerde eğitim aldıysanız tasarımcı değil, mimar olursunuz. Öyle her alanı becerebilen tasarımcı mimarlara özenmeden önce bi alınan eğitime bakmak lazım. Ama mimarlar yine de mimar selim misali içmimarlığa soyunup kendini rezil edebilirler. buyruun

 3. Feraye diyor

  O kadar saçma bir açıklama ki… Mimar kelimesi ‘ imar ‘ kelimesinden türemiştir. Mimar imar eden kişidir. üLKemiz dışında dünyanın her yerinde iç mimarlık, iç mekan tasarımı olarak geçer (interior design) bu işi yapanlara da tasarımcı denir .

 4. Feraye diyor

  Aslında sorun iç mimarlara meslekleri sorulduğunda iç mimarım değil,mimarım demelerinden kaynaklanıyor. Onların mimarlıkla bi alakaları yoktur. onlar imar etmezler cunku. TasArımcıdır sadece onlar. aptıkları iş sadece bununla ifade edilebilir cunku.Ama mimar kelimesini kullanmak hoşlarına gidiyor sanırım. üStelik de dış mimar diye bir tabir nasıl kabul edilebilir??

 5. Nurullah Köker diyor

  İçmimar bence sırf Türkiyeye özgü bir oluşum neden diye soracak olursanız yurtdışında Interior Architect diye bir terim bulamazsınız Interior Designer var Mimar olarakta sadece Architect var ve mimarlığa hitaben Architecture. Bence sorun tamamen Türkiyedeki dil durumuyla alakalı.

  1. burak diyor

   abi çok güldüm ya Interior Architect yok demiş neyin kavgasıdır bu ingilizceden çevirdikleri için iç mimarlık demişler zaten Interior Designer vardır .anlayamıyorum herkes işini yapsın bu tartışmalara girenler bir baltaya sap olamıyacak kişilerdir siz kavga ederken bizde gülerek para kazanıyoruz 😀 mimar yada iç mimar farketmez kardeş işler bunlar..

 6. Pelin diyor

  İç mimarların mimarlarla sorunu nedir?
  Baya bir zaman önce sitedeki bir içeriğe bu konu hakkında yorum yapmıştım ama baktım ki içerik silinmiş yorumlarım da tabi:)
  Neyse konu iç mimar arkadaşları sıkmış galiba sürekli bunun hakkında içerik üretiyorlar.
  Daha önce de bahsetmiştim yine söyleyeyim iç mimar tasarımcıdır.İç mimar tasarım, konsept ve iç malzeme bilgisi eğitimi alır iç tasarım konusunda uzmanlaşır , uzmanlık kazanır. Mimar projeyi tasarlar sadece tasarlamakla kalmaz statik elektrik mekanik tüm disiplinleri düzenler kontrol eder projeyi yürütür çünkü bunun eğitimini alır. Firavunlardan beri bu böyledir.iyisi kötüsü tartışılır ama mimar bir iç mekan tasarlayabilir çünkü bina tasarlarken zaten büyük küçük demeden mekan da tasarlar.İç mimarların hazmedemediği şey kendilerinin bir binaya dair sadece iç mekan tasarlayıp mimarların ister kent ister bina ölçeğinde herşeyi tasarlayabilme yeterliliğidir.Ama böyle düşünülmemeli. Uzmanlık her zaman alanında gelişim için gereklidir. O yüzden iki meslek kıyaslanmamalı ne de mimarlık mühendislikle terimsel olarak eş tutulmalı. Daha önce yazmıştım. Yine yazayım. Üniversitelerde sadece “mühendislik” diye bir bölüm yoktur doğrudur ama halihazırda “mimarlık” diye bir bölüm vardır ve ilgilendiği alan dahilinde böyle bir meslek grubuna ihtiyaç da vardır. Tasarım dediğimiz şeyin ölçeği büyükdükçe bilgi gereksinimi de büyür. O nedenle mimar iç mimarlıktan da statikten de tesisattan da peyzajdan ve şehircilikten de anlamalı.Bu durum da iç mimarların canını sıkmamalı. Anlatabilmişimdir umarım;)

  1. Cihan diyor

   Pelin hanım o hangi Mimar ki ” Mimar projeyi tasarlar sadece tasarlamakla kalmaz statik elektrik mekanik tüm disiplinleri düzenler kontrol eder projeyi yürütür çünkü bunun eğitimini alır ” : ) 🙂 bizim mimarlar nervürlü donatı görürse eve biblo eşyası diye götürür. Kaldı ki statik mekanik elektrik. Hele ki Mekanik ( Mechanical ) ap ayrı bir bilimdir öyle mukavemet – I dersi alarak mühendislerin emek bilgi ve birikimlerini küçümsemeyin lütfen. Ayrıca içini dışını peyzajını bilmem ama şu mimar arkadaşlar biraz ayaklarınız yere bassın yahu bu nedir içinde helyum gazı olan balonlar gibisiniz. Unutmayın ki yaptığınız eserlerin yüzyıllar boyunca ayakta kalmasını sağlayan bir inşaat mühendisi’dir. Saygılar efendim 🙂

 7. v diyor

  uluslararası mımarlık tanımında mımarlık 3 e ayrılır. 1 bına mımarlık 2 peyzaj mımarlık 3 ıc mımarlık.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.