Espresso Diyarı İtalya’da Amerikan Kahvecisi Starbucks Açıldı

Starbucks, 6 Eylül 2018 tarihi itibariyle İtalya'daki ilk mağazasını barların çok olduğu ve kahvenin zor olduğu bir şehir olan Milano'da açtı. İtalya’da Starbucks'ın hiç açılmamış olmamasının nedeni kendi kahve kültürlerinin yeterince oturmuş olması ve Starbucks gibi büyük mağazalarda kartonla içilen kahvelerden ziyade küçük kafelerde fincan bardaklarda içilen kahvelerin tercih ediliyor olmasıydı.

0 3.720
Starbucks, 6 Eylül 2018 tarihi itibariyle İtalya’daki ilk mağazasını barların çok olduğu ve kahvenin zor olduğu bir şehir olan Milano’da açtı.

İtalya’da Starbucks’ın hiç açılmamış olmamasının nedeni kendi kahve kültürlerinin yeterince oturmuş olması ve Starbucks gibi büyük mağazalarda kartonla içilen kahvelerden ziyade küçük kafelerde fincan bardaklarda içilen kahvelerin tercih ediliyor olmasıydı. Fakat hem İtalya kahve tarihinde hem de Starbucks tarihine önemli bir adım atıldı, Starbucks Reserve Roastery Milano’da hizmete başladı.

Starbucks Reserve Roastery için seçilen bina eski bir İtalyan binası. İtalyan halkının kahve kültürü için detay ve özenle tasarlanan mağaza tarihi bir bina ile başlar. Shanghai’de açılan son mağaza gibi bu mağazada da kahve deneyimine adanmış bir alan içerecektir. 

Bir İtalyan’a kahve satmak için mekan da otantik olarak İtalyan olmalıdır. Starbucks Reserve Roastery’de kullanılacak Scolari kahve kavurma makinesi Milano’nun merkezinin sadece birkaç kilometre dışında üretilmiş. Mağazanın her bir detayı İtalya’nın dokusunu yansıtmak için tasarlanmış. Kapıdan girince sizi karşılayan bar da bunun örneklerinden biri. Ahşap ve Toskana mermerinin birleşiminden oluşan bu bar, İtalya’daki mağazanın tarihle uyum sağlamasına yardımcı oluyor.

Katta Palladyen tarzında el yapımı bir mozaik tekniği, İtalya’ya özgü ve yerel zanaatkârlar tarafından elle yapılmış tarihi bir teknik. Döşemede kullanılan mermerlerden biri, Milano binaları için özel olarak kullanılan candoglia olarak adlandırılır. Binanın asma katında ise Arriviamo barında müşteriler yeni kokteyller deneyebilecekler. Tasarım sorumlusu Liz Muller, İtalya’yı ve kültürlerini incelediklerini ve deneyimlediklerini belirtiyor. Uzun bir süre burada yaşayan ekip, bölgeyle uyumlu yaşayan bir bina tasarlayabilmiş.Starbucks’ın ayrıca müşteriler arttırılmış gerçeklik deneyimi de yaşayabiliyorlar. Bu deneyimin müşteriler için mobil uygulamayı kullanması amaçlanıyor. Mobil uygulama ile de müşterilerinin kahvelerini ve kokteyllerini daha iyi tanıyabileceklerini umuyor. Arttırılmış gerçeklik deneyimindeyse Starbuck Reserve Roastery binasına telefonun kamerasıyla baktığınızda, Starbucks tarihinin görsel bir sunumunu görebiliyorsunuz.

Starbucks’ın İtalyan pazarını kırma konusundaki yaklaşımı hakkında en akıllıca olan şey, ülkenin kültürüne dair yuvarlak bir anlayış sergileme girişimleridir. Kahve ve tasarımın ötesinde, Milano manastırın barında İtalyan apertivo’larından ( İtalya’daki bir yemek geleneği) esinlenerek hazırlanan kokteyller ve lezzetler sunulmaktadır. İtalya’nın geçmiş kahve kültürlerine saygı göstererek onu Starbucks’ın yenilikçi ve hızlı tüketime uygun kültürüyle birleştirmeyi hedefleyen bir mağaza deneyimi sunuyor.


Kaynak Designboom
Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.