Yayoi Kusama’lı Çocuk Kitabı

Kariyerinde 65 yılı geride bırakan Yayoi Kusama bu sefer çok daha özel bir şeyle karşımıza çıkıyor: Çocuklara özel illüstrasyon kitabı

0 1.479

Kariyerinde 65 yılı geride bırakan Yayoi Kusama bu sefer çok daha özel bir şeyle karşımıza çıkıyor: Çocuklara özel illüstrasyon kitabı. Japon sanatçının çocukluğundan bugüne, inişli çıkışlı hayatını ve dünyaca ünlü çalışmalarını anlatan kitabın arka planında ise illüstratör Ellen Weinstein ile MoMA’nın küratörü Sarah Suzuki var.

Yayoi Kusama: To Infinity and Beyond adlı kitap, Kusama’nın doğup büyüdüğü Matsumoto’daki hayatından başlayarak annesi tarafından zorla geleneksel Japon resim sanatına yönlendirilmeye çalışılmasından yine okul hayatında başından geçen bu tür kısıtlamalara kadar iniyor. Üstelik özgür bir yaşam sürmek için taşındığı ve sonrasında imzası haline gelen puantiyeleri yarattığı New York serüveni de cabası.

88 yaşındaki sanatçının hayatını anlatırken Suzuki’nin cümlelerine Weinstein’in illüstrasyonlarıyla eşlik eden kitap, Kusama’nın Tokyo’da akıl hastanesi yakınında bulunan, 40 yıldır yaşadığı ve en iyi işlerini çıkardığı stüdyosuna dönüşüyle sona eriyor.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.