Büyük Valide Han’a “Mecazi” Yerleştirme, MAJAZ

BLOK art space, 2017 sonbaharında İranlı sanatçı Sahand Hesamiyan'ın İstanbul'daki ilk sergisine ev sahipliği yapacak. Hesamiyan'ın Büyük Valide Han'da sanatçı Buşra Tunç ile birlikte ürettiği yerleştirmeye, Çukurcuma'daki eş zamanlı proje sergisi eşlik edecek.

0 2.105

BLOK art space İranlı sanatçı Sahand Hesamiyan’ın İstanbul’daki ilk proje sergisine ev sahipliği yapıyor.

MAJAZ adlı sergide Hesamiyan, BLOK art space’in Büyük Valide Han’da bulunan 53 numaralı proje alanı için sanatçı Buşra Tunç ile ortak bir çalışma gerçekleştirerek, mekâna özgü bir yerleştirme hazırladı.

Majaz sergisinin bir ayağını oluşturan bu yerleşmenin oluşum süreci, detayları ve planlarından ilhamla üretilen sanatçının diğer eserleri ise BLOK art space’in Çukurcuma mekânında eş zamanlı olarak sergilenecek.

Büyük Valide Han’da farklı bir mekansal deneyim 

İki mekanı birbirine bağlayan İranlı sanatçı, Farsçada “mecazi” anlamına gelen “majaz” kelimesi ile; bilinmeyen ve metaforik olan ile görülen ve deneyimlenebilen arasında bir denge kurmayı amaçlıyor.

Çalışmalarında özellikle İslam mimarisinin geometrik özelliklerine vurgu yapan sanatçı, Büyük Valide Han’ın zaman içerisinde geçirdiği mekansal değişimi ışık üzerinden yorumlayarak izleyicilere bir deneyim alanı yaratmaya çalışacak.

Işığın İslam mimarisinde bir süsleme tekniği olmasına da vurgu yapan sanatçı, mukarnas (muqarnas) adı verilen geleneksel geometrik mimari işçiliği temsilen üreteceği yerleştirmenin özellikle gölge, ışık ve form detaylarında sanatçı Buşra Tunç ile ortak bir araştırma ve çalışma sürecine girecek.
Majaz, Sahand Hesamiyan

“Işığı mimari anlamda kullanıyorum”

Sahand Hesamiyan‘ın projeye ilişkin açıklaması ise şöyle:

“Farsçada hem mecazi hem de gerçekdışı anlamına gelen Majaz, açıklanamayan bir deneyimi ifade eder. İşte böyle bir deneyim Büyük Valide Han’a girildiğinde de hissedilir. Bu, görünmez bir olgunun deneyimidir. Bu mekana ilk adım attığım an pencerelerden giren ışık beni etkilemişti; ışık alanda büyüleyici bir dinamik etki yaratıyordu. Ustalıkla uygulanan ışık içeriyi aydınlatmanın ötesinde mekânsal niteliği de zenginleştirir. Bu çok yönlülük İslami mimarinin tarih boyunca önemli bir unsuru olmuştur.

İslami mimaride ışık süslemenin bir parçasıdır. Mimari faktörlerin kullanılmasıyla dışarıda görünmez olan ışık, içeride değişim göstererek büyüleyici, canlı ve somut bir deneyime dönüşür. Işığı mimari anlamda kullanıyorum ve mekanın niteliğini geliştiriyorum. Sergiye adını veren heykel, geleneksel mukarnas (petek şeklinde mimari süsleme) formlarını kullanarak ışımayla oynuyor. Büyük boyutlu yapısal çabalarla bütün alanı kapsamaktan kaçınan Majaz, mekanda yeni bir doruk noktası yaratıyor. Majaz, üstün ve eksiksiz bir dünyayı, bir ütopyayı temsil ediyor.”

* * *

Majaz proje sergisi, 13 Eylül – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında BLOK art space Büyük Valide Han ve BLOK art space Çukurcuma mekânlarında gezilebilir.

MAJAZ 
BLOK art space Büyük Valide Han
Sahand Hesamiyan & Buşra Tunç, Mekana Özgü Yerleştirme

​BLOK art space Çukurcuma
Sahand Hesamiyan, Proje Sergisi

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.