İç Mimarlık Dergisi
Mimarlık, Tasarım Haber Platformu

İmza yetkisi ne oldu? Öten çok, icraat yok.

14 3.245


b914ac869e27786c21929809887e0a491-100x100İç Mimarlar Odasında onlarca yönetim değişti. Herkes öyle veya böyle bir türlü imza yetkisini gündeme getirdi. Hatta türlü lobicilik faaliyetlerinin imza yetkisinin önüne geçtiğine dair ciddi söylentiler de mevcut.

İç Mimarlar Odasının son yönetimi oldukça iddialı söylemlerle yönetimi devraldı. Fakat yeni seçim yaklaşırken henüz hiçbir netice alınamadı.

“Yok öyle yaparız, böyle savaşırız” diyenlerin bugünkü başarısızlıklarını neye borçlu oldukları merak konusu.

Sektörde yaşanan olaylar ise epey trajikomik…

Size çok ilginç bir bilgi; aşağıda bizim adımıza sitem eden bir iç mimar değil, bir mimar.

 

Kime ne demeli? Kime kızmalı şimdi?

Çok konuşup, gruplar oluşturup bir şey başaramayanlara mı?

Havadan uçup yere çakılanlara mı?

Oda üzerinden rant yapanlara mı?

Mesajları ile meslektaşlarını tehdit eden oda yetkililerine mi?

Yorum sizin… Biri hakkı ile bu işi yapacaksa lütfen başa geçsin.

Ama siz de haklısınız; kim takar İç Mimarlar Odasını!

14 Yorumlar
 1. yyaa diyor

  üye çok az .. en az 10.000 olmalı.. imza yetkisi vermek bütün birimlerde devletin kadro açması demektir. Bir kaç bin kişi ile bunun olması zor. Odanın binası yok geliri yok başında adam yok . Meclise içmimar girerse olur belki . Kimse aidat ödemiyor , üye olmuyor . Ben sadece geçen sene odaya aidatı geciktirdim ve telefonuma odadan mesaj geldi ödeme yapmazsanız hukuki yollara başvurulacaktır diye. Bir faydası olmayan bir odaya düzenli ödeme yapıyorum bir kez gecikiyor ve oda beni tehdit ediyor.

 2. ozen diyor

  ya çok güldürdünüz beni….sabah yorum yapmıştım. imza yetkinizle ilgili , silmişssiniz. bu kadar acınacak durumdamısınızki cevap veremiyorsunuz …

  1. İç Mimarlık Dergisi
   İç Mimarlık Dergisi diyor

   Merhabalar Özen Hanım,

   Yazdığınız yorumu biz silmedik. Sisteme gelen güncellemeden ötürü yorumunuz kaybolmuş olabilir. Tekrar yazmanızı rica ederiz.

 3. Atilla diyor

  Kimse kusura bakmasin ben odaya uyeyim ve aidati odemedigim icin oda tarafindan arandim ve imza yetkisi olmazsa odeme yapmayacagimi soyledim onu gectim ic mimarlar icin ne yaptiniz diye sordum hikayeler anlatildi. Sirf aradiklari icin aidati odedim. Olay 2 yil once oldu ve bidaha odemedim ve odemiycem. Bana dava acsinlarda alsinlar. Oda yetki almadan uye istiyor tamam 10bin rakamina ulasmak lazim eyvallah yaaa arkadas cabanizi gorsek bari oda yok. Odada yonetici konumunda olanlar akademilerde 2 yilda ic mimarlik belgesi veriyor. Hem odadan maas hemde akademiden maas valla bunlar odaya yonetici olup ic mimarlari sirtindan bicaklamaktan bile utanmiyorlar. Bide bizi temsil edecekler yetmiyor bide aidat icin dava acmakla tehtid ediyorlar. Anlicaniz bu adamlarla bu oda tarih olur

 4. Tasarım diyor

  İmza yetkisi alınca struktur sistemleri, temel tasarım ilkeleri, temel duvar detay birleşim yerleri, mekan kurgusu ve uygulama projesi çizebilecek nitelikte kaç tane iç mimar var acaba?

  1. Murat diyor

   O saydığınız mimari kavramları kurgulayarak proje çizmekten aciz bir dünya (normal) mimarda mevcut piyasa da. Mesleki yeterlilikleri olmayan meslektaşlarım yüzünden ben den bütün yetkinliklere hakim bir meslek bireyi olarak bana tanınması olağan bir yasadan vazgeçmeliyim. Bu kadar sığ bir düşünce olabilir mi ? Bariz saçmalıyorsunuz ve düşünceme göre (normal) mimarsınız.

 5. Tasarım Derki diyor

  Odada neler oluyor bir bilgim yok ben yeni mezunum henüz ciddi işlere girmedim fakat imza yetkisinin bence gerçekten olması gerekiyor yoksa piyasada inşaat mühendisleri, grafikerler iç mimari hizmet VERMEYE ÇALIŞIYORLAR belliki ” struktur sistemleri, temel tasarım ilkeleri, temel duvar detay birleşim yerleri, mekan kurgusu ve uygulama projesi ” gibi konularda yetersiz kalıyorlar. Asma tavan yapmayı bi duvara taş kaplayıp bir duvara allı pullu boya yapmayı iç mimarlıktan sayıyorlar. İç mimarlar yaşam alanı tasarlar ergonomik çözümler üretir insan ve mekan ilişkisini kurar. Bu yönde ciddi eğitimler alır sanatsal yönü diğer mesleklere kıyasla çok fazladır. Her önüne gelenin yapabileceği bir meslek değildir. Yorumlarında onu bunu çizebilecek diyen arkadaşlar iç mimarlık eğitimi ders içeriklerine bakmalarını isterim gerisi tecrübeyle kazanılır. Bu arada çizebilmek çokta önemli değil önemli olan tasarlamak İç Mimarlar Tasarımcıdır.

 6. ovski diyor

  Odanın yaptığı en etkili eylem tehdit etmek… Hepsi oturmuş masaya acaba nasıl aidat toplasak diye kara kara düşünüyorlar. Başka bir icraat görsek zaten ödemeyi yapacağız. Hem de seve seve. Bir de arkadaşlar içmimar birleşik yazılıyor ya hani buna dikkat edersek belki biz içmimar algısını değiştirebiliriz.

 7. Ömer GÖMLEKSİZ diyor

  Öncelikle yazınızın başlığında yer alan “öten çok” ibaresinin sanatın bir dalı olan mimarlık, iç mimarlık mesleğine mensup naif bir dil ve tutum ile olaylara yaklaşması gerektiğine inandığım beyfendi veya hanım efendiye yakıştığını düşünmüyorum, odanın bir üyesi yönetimle uzaktan yakından bir ilişkisi olmayan sade bir üye olduğumu ilaveten belirmek istiyorum.

  Gelelim asıl konuya kesinlikle yönetim veya söz konusu vaatlerde bulunan meslek mensupları arkadaşlarımız söz konusu süreçte neler yaptı nereye hangi aşamaya getirdiler, görevleri süresince odaya neler kazandırdı ya da kaybettirdi şeffaf bir şekilde ortaya dökülmeli bundan sonra ki süreçte nasıl bir yol izlememiz gerektiği ise mantık çerçevesinde işleri siyasete şova dönüştürmeden bir yol haritası belirleyerek hakkımız olduğuna inandığımız ve savunduğumuz yetkiyi almak için ne yapmak gerekiyorsa yaparak sonuçlandırmamız gerekiyor.

  Her yönetimin her iktidarın yönetim sürecinde muhtemel hataları olur olacaktırda ülke rejimlerinde de bu şekildedir, bizim bu süre zarfında olumlu yönde ne yapabilirize bakıp yol kat etmemiz gerekiyor geçmişi eleştirmekten geçmiş ile yaşamaktan çok ders alarak.

 8. Özkan diyor

  Oda diye bir kavram yok bu meslek için. Tez zamanda bütün üyelikler çekilmeli ve bu oda tamamen kapatılmalı. Varlığı yokluğu bir olan bu odanın bizlere hiç bir hizmeti olmadan aidat külfeti ve tepki olarak ödemediğimiz aidatlar için de tehtid külfeti var sadece. Bazıları da bu oda yoluyla sadece rant peşindeler. Bazı meslektaşlarım odanın 10.000 üye olmalıyız sonra her şey çok güzel olacak martavalına inanıp imza kampanyası ve odaya üye çekme eylemlerinde bulunuyorlar. Tam tersine üye olanların üyeliklerini geri çekmeleri için bir kampanya başlatılmalı. Bütün üyelikleri silinmiş tek olan bu oda hala kapatılmamışsa işte o an başa gelecek olan yetkili bu oda için bişeyler yapacak olan yetkilidir.

 9. ayse diyor

  Bana biri içmimarların imza yetkisinden kastını anlatabilir mi?Yani teknik açıdan neyin onayını ya da sorumluluğunu alacaklar da imzaları karşılığında para alsınlar?Gerçekten öğrenmek için soruyorum? Yani mimarın ya da inşaat mühendisinin imzasının karşılığı ciddi yaptırımlar, içmimarların ki ne ola ki?

  1. Özkan diyor

   Dekorasyon desek yeterli olur mu acaba ? Tadilat… yenileme… Ayrıca bu meslekle örtüşen dekorasyon firmalarının bu meslek bireylerinin kapısını çalmaları, bu verdikleri hizmeti 4 yıllık bir eğitim almış kişilerle yürütmeleri ve bu yürütme sonucun da oluşacak olan %100 müşteri memnuniyeti gibi olaylara hangi sığ düşünceler çerçevesinde bu kadar karşı duruyorsunuz ki siz ? Bırakın müşteriler artık ustalardan korkmasın… Evlerin, işyerlerinin biryerlerin de bir tadilat gereksinimleri olduğunda büyük bir kahır yaşamasınlar. Hayır imza yetkisinden kasıt daha anlaşılabilmiş değil ki zaten. Mimar ve mühendislerle aynı imza yetkisi isteyen bazı saçma içmimarlar tarafından yeterince yanlış anlatılıyor bu imza konusu zaten ama, birde zaten bu düşüncelere peşinen ‘ne alakası var’ cılarla uğraşmaktan cidden yoruldu bu meslek sahipleri… Herkes işini yaptın başka ihsan istemez…

   1. ayse diyor

    Yani dekorasyon işi yapanlar içmimarlarsız çalışamasın onlara para vermeden işler yürümesin 4 yıl içmimarlık okumuş herkes birşey biliyormuşcasına hop imzadan para mı kazansın?Siz sanıyorum ülkemizde bazı diplomaların ne kolay alındığının farkında değilsiniz? Sorumluluğun olmadığı yerde yetki olması son derece saçma içmimar neyi denetleyerek sorumluluk ve dolayısıyla yetki sahibi olacak insanlar bunun karşılığı içmimara para verecek sorumluluk ustayla baş etmekse zaten bugün normal şartlarda ben imza yetkim olmadan bir içmimar olarak bunu yapıyorum.Dekoratör olsaydım da yapacaktım.Açık konuşmak gerekirse piyasada kendini kanıtlayamamış elinde kuru diplomasıyla ortaya çıkan insanların “ya içmimarlık okumamış ne işler yapıyor ne paralar kazanıyor” diyerek sanat yapan insanlardan rahatsız olmasının sonucu gibi görüyorum ben durumu işinizi iyi yaparsanız okullu ya da alaylı para kazanırsınız ve bırakın insanlar size zorunda olduğu için değil referanslarınız ve başarılarınız için para versin. Konservatuar mezunu olmayan ne müzeik dehaları var bizim işimizin sanat olduğunu ve her diploma sahibinin içmimar olmadığını anlayabilinmesi dileğiyle.Dediğiniz gibi herkes işini yapsın doğru düzgün yapabilen herkes kuru diplomayla da olmuyor o dediğiniz.

 10. emrah diyor

  Yukarıdaki bazı yorumları okuyunca yazan kişilerin iç mimar olduğuna inanasım gelmiyor . Kendi mesleğini bu kadar küçümseyen başka meslek grubu yoktur sanırım , nasıl bir durumdur ki dekorasyon firması adı altında iç mimarlık yapanları bile savunabiliyorlar . Bu kişilerin mantığına göre düşünecek olursak iç mimarlık gerekli değil , kapatalım o zaman bütün bölümleri bu arkadaşlar da kardeş kardeş dekorasyoncular ile çalışırlar artık .

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.