İstanbul’da konut fiyatları uçtu!

0 607

ghk9xj0insaat-sektoru-haber-hukuk-burosu-avukat-istanbul-turkiye-attorney-at-law-in-istanbul-law-firm-in-turkey

İstanbul’da son bir yılda markalı sıfır konutlarda en yüksek değer artışı yaklaşık yüzde 33 ile Üsküdar’da görülürken, Bakırköy’de yüzde 32, Ataşehir ve Zeytinburnu’nda ise ortalama yüzde 25 artış yaşandı. TSKB Gayrimenkul’ün raporuna göre, Üsküdar’da metrekare fiyatları ortalama 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükselirken, Bakırköy’de 7 bin liradan 9 bin 250 liraya, Ataşehir’de 5 bin 750 liradan 7 bin 250 liraya, Zeytinburnu’nda ise 4-12 bin lira aralığından 5-14 bin lira aralığına yükseldi.

PROJELERLE DEĞER ARTTI

Son yıllarda konut fiyat artışlarında iki önemli değişkenin etkili olduğunu kaydeden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bunlardan ilkinin mega projeler, diğerinin de bölgedeki konut stokunun hayata geçmesi ve belirli bir süre sonunda bölgenin olgunlaşması olduğunu söyledi. Maya, mega projelerde etkinin çok açık görülebildiğini, köprü, metro, havalimanı, hastane, adliye sarayı ve benzeri kamu yatırımlarının bölge dinamiklerini ve fiyatı önemli şekilde etkilediğini vurguladı. Maya, “İkincisinde ise bölgede birden bire eş zamanlı başlayan şantiyeler olduğunda, inşaat bitiş ve ev teslim dönemleri de çok benzer zamanlarda oluyor. Aynı anda stoka çok fazla konut eklendiğinde özelikle kira rakamları ve satış rakamlarının dengeye ulaşması biraz vakit alabiliyor. Dengeye ulaştığında ve gerçek pazar değerlerini bulma dönemlerinde artışlar biraz daha keskin olabiliyor” diye konuştu.

ATAŞEHİR’DE İFM ETKİSİ

Maya, İstanbul Bahçeşehir’de sıfır konutlarda metrekare satış fiyatlarının geçen yılın ilk 9 ayında 3 bin 500-4 bin aralığında olduğunu anımsatarak, bu yıl rakamların 4-5 bin aralığında değiştiğini, bunun sebebinin ise bölgenin ulaşım bağlantılarının tünel ve Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı ile güçlenme beklentisi olduğunu bildirdi. Maya, Ataşehir’de de bir sene önce ortalama 5 bin 750 lira olan metrekare fiyatının 7 bin 250 liraya çıktığını, artış oranının yüzde 25’i geçtiğini kaydederek, “Ataşehir bölgesi, yakın çevresinde iş alanlarının artması, kendi kendine yetebilen ve ticari alternatifleri artan bir bölge haline gelmesi, ayrıca İstanbul Finans Merkezinin (İFM) bölgeye yakın konumda yer alması fiyatların artışında etkili olmaktadır” ifadelerini kullandı. Bakırköy’de 6 bin 500-7 bin 500 aralığında olan metrekare fiyatlarının 8 bin 500-10 bin lira civarına yükseldiğini dile getiren Maya, ortalama fiyatların ise 7 bin liradan 9 bin 250 liraya çıktığını, son 1 yılda fiyat artışlarının ortalama yüzde 32 olduğunu söyledi. Kartal’da 4 bin 250 lira olan metrekare ortalamasının 5 bin liraya yükseldiğini ifade eden Maya, artışı sağlayan nedenler arasında kentsel dönüşüm, metro bağlantısı ve bölgedeki biten konut projelerinde oturumların başlaması gibi etkenler olduğunu söyledi. Üsküdar’da 7 bin 500 lira olan metrekare ortalamasının son 1 yılda 10 bin liraya çıktığını dile getiren Maya, artış oranının yüzde 33’lere ulaştığı bilgisini verdi.

ZEYTİNBURNU SAHİLE MARKALI DOPİNG

Yedi Mavi, Büyükyalı gibi büyük projelerin yükseldiği Zeytinburnu sahil şeridinde fiyatlar da rekora koşuyor. Bir yıl önce Zeytinburnu’nda birinci el konut satışında metrekare fiyatlarının 4 bin ila 12 bin lira arasında değiştiğini kaydeden Makbule Yönel Maya, “Şu anda ise 5 bin ila 14 bin arasında değişiyor. Artış oranları yüzde 25’lerde. Merkezde fiyatlar 4-5 bin aralığında değişmekteyken, marka projelerde fiyatlar 6-9 bin lira aralığında, sahil kısmındaki projelerde ise 14 bin liraya ulaşmış durumda” dedi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.