Mimarlık Ofisi Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

4 58.353

Simple-Adidas-Office-Interior-Design-by-KINZO-Architecture-Interior

esrefzekiMimarlık ya da iç mimarlık ofisi açmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Birçok kişi bu sektöre büyük bir heyecanla girer fakat beklentilerinin karşılığını çoğu zaman alamaz. Zannedilenin aksine mimarlık ofisi açarken dikkat etmeniz gereken önemli birçok kriter vardır.

– Çok Fazla Rakibiniz Var

Her yıl binlerce mimarlık ve iç mimarlık öğrencisi mezun oluyor. Bunların bir bölümü bir ofiste çalışırken önemli bir bölümü ise freelance iş yapıyor. Sıkı rekabet içeren bir sektöre girdiğinizi unutmayın. Parsel parsel bölünmüş bir pastada diliminiz ciddi derecede her yıl daralıyor.

Bunu unutmayın…

– Sosyal Çevre (Network)

Diğer önemli hatta en önemli konulardan birisi ‘sosyal çevre’dir. Sosyal çevreniz, ofisinizi açmadan önce size gelme ihtimali olan iş sayısının belirlenmesi açısından önemlidir. Ne kadar çok çevreniz varsa size gelecek iş de muhtemelen o kadar artacaktır. Zira çevreniz yoksa ve elinizde projelerinize referans olacak projeler de yoksa ofis açma işini askıya alsanız iyi olur. Sizin işinize ihtiyaç duyabilecek sosyal çevre edinmeye çalışın. Tabi ki her şey sosyal çevre edinmekle de bitmiyor!..

– Tanınırlık

Çevrenizde kendinizi bu işe verdiğiniz konusunda tanınmanız gerekir. Birçok mezun mimar ya da iç mimar sadece mezun olduğu ile bilinir. Zira mezun olmanız bu işi yapacağınız manasına gelmez. Kendinizi bu alanda göstermeniz gerekir. Ofisinizi açmadan önce çevrenizdekilere bunun tanıtımını iyi yapın ki; ofisinizi açtıktan sonra iş konuşabilir pozisyona gelebilesiniz.

– Kendinizi Tanımlayın

Sizin ya da kuracağınız şirketin özelliği ne olacak? Ne tip projelere yöneleceksiniz? Hangi tip projelerle öne çıkacaksınız? Bu soruların cevaplarını da bulmanız gerekiyor. Zira her proje alanı farklı uzmanlıklar ve tecrübe gerektiriyor. Tasarım çizginizi, hizmet anlayışınızı ve vereceğiniz hizmetleri iyi belirlemeniz müşterileriniz ile iletişiminizi kolaylaştırır.

– Çevrenizdeki Profesyonellerden Tavsiye Alın

Her firma, her kişi hayatında farklı yaşantılar deneyimler. Hali hazırda iş yapan tanıdığınız firma ya da kişiler varsa muhakkak tecrübelerine danışın. Tabi bunu ‘bir ofis açacağım da’ diye giriş yaparak söylememenizi tavsiye ederim. 🙂 Zira bunu bilen kimse tecrübelerini paylaşmakta pek cömert olmayabilir. Sektörde yeterince rakip varken bir rakip daha pek istenmez…

– Bütçenizi İyi Belirleyin

Her işte olduğu gibi mimarlıkta da ofis açmadan önce iyi bir bütçe hesabı yapmanız gerekir. Bunun içerisinde kurumsal kimlik, ofis iç mekan tasarım ve uygulamanız, genel giderler, sabit giderler gibi hesapları; hatta bu hesaplamalara ‘hesapta olmayan’ olası giderleri de ekleyip göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer bütçenizi iyi belirleyip, iyi yönetemezseniz iflas kaçınılmaz olur!..

– Lokasyon

Önemli konulardan biri de ofisinizin lokasyonu… Mümkünse ofisinizin lokasyonu iyi bir yerde olmalı. Zira iş yaptığınız kitle orta ve genelde üst sınıf kitle olduğu için müşterinin gözünde ofisinizin konumu önem arz ediyor. Ofisinizin iyi bir lokasyonda olması aynı zamanda ofisinizin çevresinden de size iş gelmesi için olumlu katkıda bulunacaktır.

– Fiyat Tarifeleri

Her zaman daha ucuz bir mimar bulmak mümkün olacaktır. 🙂 Rekabetin bu denli fazla olduğu bir sektörde ofis açmadan önce izleyeceğiniz fiyat politikasını iyi belirlemeniz gerekiyor. Garip ama birçok kişi ofis açtığında müşterilerinin “bu işin bedeli nedir” sorusunun cevabını veremiyor.

– Web Sitesi

Siz bir tasarım ofisisiniz. Kötü bir web sitenizin olması düşünülemez. Eğer kaliteli tasarım iddiasında bulunuyorsanız, başta ofisiniz olmak üzere özellikle web sitenizin bu iddiayı doğrulaması gerekiyor. Aslında bu maddeye sosyal medya hesaplarınızın yönetimini de katmak gerek…

– Kaliteli Portfolyo

Elinizde kaliteli bir portfolyonuz olmalı. Müşterilerinize hizmetinizi pazarlamanızın ham maddesi budur. 🙂 Portfolyonuz yoksa maalesef iş de yoktur; tabii eğer bir tanıdık ile çalışmıyorsanız… Her müşteri istediği hizmete dair bir çalışmanızı görmek isteyecektir. Örneğin; kuaför birisi kendi yerini size tasarlatmak istiyorsa muhakkak daha önce bir kuaför iç mekan tasarımınızın olup olmadığını soracaktır.

Korkmayın; eğer bir çalışmanız yoksa şirketinizin içerisinde çeşitli örnek mekan çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekte uygulanmış bir proje olmasa da en azından tasarım vizyonunuzu müşterilerinize göstermek için iyi bir done olacaktır.

– Önceliğiniz Prestijli Projeler Olsun

Her mimarlık ofisini tabiri caizse şaha kaldıran, başarı hikayesinin dönüm noktası olan projeler vardır. Mimarlık ofislerinin büyük bir bölümü başarılı olduğu bir referans proje üzerinden işine iş katar. Başarılı her proje gelecek bir sonraki projenin habercisidir. Eğer yeni başlıyorsanız, maliyetinizi çıkartıp cebinize harçlığınızı koyacak referans bir proje üretmeye çalışın. Belki başta çok kazanmayacaksınız ama kazandığınız prestij size sonrasında beklediğinizden çok daha fazlasını kazandıracaktır.

– Yarışmalara Girin

İsminizi duyurmak ve prestij kazanmanız için en önemli unsurlardan biri de yarışmalardır. Kazandığınız her bir ödül firmanızı pazarlamanız için müthiş bir övünç kaynağıdır.

– İşinize Sarılın

Mimarlık işi sürekli getiri sağlayan sıcak bir gelir kaynağı değildir. Çokça koşuşturmanız ve sosyal çevreniz ile iletişim bağınızı iyi tutmanız gerekir. İyi projeler yapmaya başladıkça bu doğru orantıda size gelen iş sayısını arttırmaya başlayacaktır.

Pes etmeyin; günü geldiğinde iyi bir proje halk dilinde söylendiği gibi ‘voleyi vurmak’ için iyi bir fırsat doğuracaktır. O ana kadar şirketinizin vizyonu doğrultusunda pes etmeden yenilikçi tasarım kabiliyetinizi geliştirin. Kısacası; her şeye rağmen işinize sarılarak başarıyı bekleyin!..

Eşref Zeki PARLAK

Y. İç mimar

4 Yorumlar
 1. Osman Uzun diyor

  Mükemmel bir değerlendirme tebrikler.

 2. İç Mimarlık Dergisi diyor

  Mimarlık ofisi açma prosedürleri neler? sorusunun cevabı.

 3. Ömer diyor

  Merhaba,
  Mimari ofis açmak isteyen arkadaşlar için hazır kurulu düzenimiz bulunmaktadır. İşimiz genelde fabrikalarla ve projelerle olduğundan çok az kullandığımız şirketimizin merkez ofisini kullanabilir. Ayrıca şartları görüşülmek üzere yasal prosedüre gerek kalmadan markalı bir şirket olan şirketimiz üzerinden faaliyetlerini de yürütebilir.

  Beklentimiz öncelikle mimar olunması, tutarlı, güvenilir, nitelikli ve üst gruba hitap eden bir anlayış ve çalışma sergilenmesidir.

  Koşullar yüzyüze görüşülerek belirlenecektir.

  İlk aşama iletişim için jazzers_tr@yahoo.com adresine kendinizi tanıtır mail atabilirsiniz.

 4. Levent diyor

  Çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.