Türk’ün İçmimarlıkla İmtihanı

1 5.017

mimar-karikatc3bcrFakülteniz nedir diye sorulan soruya mimarlık cevabını verdikten sonra “iç mi dış mı” sorusunu duymayan çok az insan vardır. Öyle ki içmimarlık cevabını verdikten sonra sorulan sorular çok daha ilginç bir hal almaktadır.

  • İçmimar mı o ne iş yapıyor?
  • Şimdi sen bu televizyonu sağa mı koyayım sola mı ona mı karar veriyorsun?
  • Nasıl yani yapı yapmıyorsanız ne yapıyorsunuz?
  • Dekoratörsün yani?

Bunlar benim ve yakın arkadaşlarımın duyduğu sorulardan sadece birkaç tanesi.Peki tam da tercih dönemine yaklaştığımız şu sıralar, son yılların popüler mesleği içmimarlık nedir ne değildir.aaİç mimarlık, mimari bir mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır. İçmimarlık bir yandan güzel sanatların gerektirdiği plastik değerleri içeren, estetik bilgi ile yoğrulmuş, diğer yandan mimarlığın bina olgusuyla ilişkilendirilen bir konumda da yer almaktadır. İçmimarın bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma, gibi mekân konforu konularında da bilgili olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında mekânı kullanan bireylerin yaşam kalitesini ve konforunu öne çıkartan tanımlı mekânların, tanımlı işlevlerle, kullanıcı için biçimlendirilmesi ve tasarlanması mesleğin temel amaçlarındandır.

a

İçmimarlık eğitimi alınmadan yapılan iç mekan tasarım denemeleri ise trajikomik sonuçlar doğurmaktadır. İşte bunlardan birkaçı:

1)Adını duvarlara yazdım yarim

1

2)Konsept tasarımında memleket kaygısı önemli tabi

2

3) Son yastık imparatorluğu

3

4) Biz led aydınlatmayı  zeminde tercih ediyoruz

4

5) Duvara karşı

ğğğ

 

 

1 Yorum
  1. sebahat diyor

    Kesinlikle çok haklısınız ben bir de bu işte olan mimarlardan duyuyorum onlara hele hiç bir şey demiyorum bence bizim meslek gerekli modern çağda.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.