Hakan Demirel’e “Altın Genç Mimar” ödülü

0 97

gala_hakan_demirel

Hakan Demirel, Architecture+Design & CERA Ödülleri’nin TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD’nin katkılarıyla düzenlenen Türkiye ayağında “Yılın En İyi Genç Mimarı” seçildi. Bu başarıyla Architecture+Design & CERA Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil etme hakkına sahip olan Hakan Demirel, yarışmanın uluslararası ayağında da “Altın Genç Mimar” ödülüne layık görüldü…

Hindistan merkezli köklü mimarlık dergisi Architecture + Design tarafından, uluslararası vitrifiye markası CERA’nın katkılarıyla Güney-Doğu Asya ülkelerinde düzenlenen, 11. Architecture+Design & CERA Ödülleri 15 Kasım Cumartesi akşamı, İstanbul’da Park Bosphorus Hotel’de yapılan törenle sahiplerini buldu.

Yarışmada Türkiye’nin En İyi Genç Mimarı olarak ülkemizi temsil eden Suyabatmaz Demirel Mimarlık ortaklarından Hakan Demirel, Architecture+Design & CERA Ödülleri’nde “The Golden Emerging Architects” (Altın Genç Mimarlar) ödülünü alma başarısını gösterdi.

Bu sene Türkiye’nin ilk kez katılım gösterdiği ve aynı zamanda ev sahipliği yaptığı Architecture+Design & CERA Ödülleri’nin Türkiye ayağı TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD’nin katkılarıyla gerçekleşti. Süha Özkan’ın başkanlık ettiği ve Celal Abdi Güzer, Enis Öncüoğlu, Hasan Çalışlar ile Derya Akdurak‘ın yer aldığı jüri heyeti, yaptıkları değerlendirme sonucunda Hakan Demirel’i Türkiye’nin En İyi Genç Mimarı olarak seçti. Hakan Demirel, böylece yarışmanın uluslararası ayağında “The Golden Emerging Architects” (Altın Genç Mimarlar) olarak seçilen 5 mimardan biri oldu ve törende ödülünü William J R Curtis’in elinden aldı.

Architecture+Design & CERA Ödülleri’nde, “The Golden Emerging Architects” (Altın Genç Mimarlar) kategorisinde Hakan Demirel ile birlikte ödül alan diğer 4 ülke temsilcisi genç mimar ise şunlardı: Malezya’dan Mohd Razin Mahmood, Sri Lanka’dan Narein Perera, Tayland’dan Patama Roonrakwit, Singapur’dan Chang Yong Ter…

Çağdaş mimarlık ortamının Asya ülkelerini kapsayan önemli ödüllerinden biri olan “Architecture+Design & CERA Awards” uluslararası vitrifiye markası CERA’nın katkılarıyla, Yeni Delhi’de, Burda Group bünyesinde 30 senedir yayın hayatına devam eden prestijli mimarlık dergisi Architecture + Design tarafından 2001 yılından beri düzenleniyor.

Hindistan’ın ardından, Sri-Lanka, Tayland, Singapur ve Malezya’dan sonra, bu yıl Türkiye’nin de katılımıyla daha küresel bir formata bürünen “Architecture+Design & CERA Awards”ödül seremonisi her sene katılımcı ülkelerden birinde, farklı bir şehirde gerçekleştiriliyor.

 

Avrupa’nın En İyi 40 Genç Mimarından Biri…

“Architecture+Design & CERA Awards”ta aldığı ödül, Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ın başarılı ortağı Hakan Demirel’in kariyerindeki ilk ‘genç mimar ödülü’ değil. Demirel, 2011 yılında, 40 yaşın altındaki başarılı mimarlara verilen Europe 40 Under 40 Ödülleri’nde de Avrupa’nın en başarılı 40 genç mimarından biri olmuştu.

“The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies” ile “The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design” kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara verilen Europe 40 Under 40 Ödülleri’nde jüri, yarışmaya katılan mimarların farklı kategorilerdeki projelerini, çağdaş mimariye gösterdikleri yenilikçi yaklaşımları, son inşaat teknolojilerin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu, çevre duyarlılığı ve inşa edilecek bölgeyle uyumluluk gibi kriterlere göre değerlendiriyor.

 

Hakan Demirel Hakkında

1983’de Malatya’da doğan Hakan Demirel, 2001 yılında Malatya Lisesi’nden mezun oldu ve mesleki eğitimini alacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne 2001 yılında başladı. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışma ve workshoplara katıldı. Katıldığı yarışmalarda çok sayıda ödülün sahibi oldu. 2006 yılında bitirdiği fakültesinde 2007 yılında diploma jürisi olarak yer aldı ve aynı yıl Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda moderatör olarak bulundu. 2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York’ ta bulundu. New York’tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte ortak olarak halen mesleki çalışmalarını sürdürdüğü Suyabatmaz Demirel Mimarlık Bürosu’nu kurdu.

Cityscape Dubai Awards 2010’da Güneşli Konutları ile “Geleceğin Konut Yapıları” kategorisinde, Ekopark İstanbul ile “Geleceğin Rekreasyon Yapıları” kategorisinde ve Güneşli Tower ile “Ticari/Karma Yapılar” kategorisinde alınan Takdir Ödülleri; MIPIM AR Future Projects Awards 2010’da Güneşli Tower ile alınan Birincilik Ödülü; Cityscape Dubai Awards 2011’de Bodrum Rezidans projesiyle “Geleceğin Konutları” kategorisinde alınan Takdir Ödülü; International Property Awards 2011’de Güneşli Tower projesiyle alınan Takdir Ödülü, Tao Tower projesiyle alınan Avrupa’nın En İyi Ofis Yapısı Ödülü, Ekopark İstanbul ile alınan Avrupa’nın En İyi Rekreasyon Yapısı Ödülü, Bodrum Rezidans ile alınan Takdir Ödülü ve ODTÜ Ögrenci Merkezi yarışma projesiyle alınan Takdir Ödülü; MIPIM AR Future Projects Awards 2012’de “Retrofit” kategorisinde Halat Fabrikası Loftları projesiyle ve “Yüksek Yapılar” kategorisinde Tao Tower projesiyle alınan Birincilik Ödülleri; 2013 yılında MIPIM AR Future Projects Awards’da “Ofis” kategorisinde TRI-G projesiyle alınan Birincilik Ödülü; 2014 yılında yine MIPIM AR Future Projects Awards’da “Perakende & Rekreasyon” kategorisinde Sultangazi Pazar Alanı ve Kat Otoparkı projesiyle alınanBirincilik Ödülü ve WAF’ta Süryani Ortodoks Kadim Kilisesi projesiyle alınan Takdir Ödülü, Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ın bugüne kadar almış olduğu ödüllerden bazıları.

004_besiktas_pazari_ve_kent_ciftligi
002_ahmet_oran_atolyesi
003_Suryani_Ortodoks_Kadim_Kilisesi
ORHUNULGEN
005_g_plus_divan

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.