Uzay üssüne benzer fakülte kuruluyor

1 1.435

uzay_ussu_gibi_fakulte_kuruluyor13969806270_h1145461

 

Hacettepe Üniversitesi’nin (HÜ) Beytepe Kampüsü’nde kuracağı yeni tıp fakültesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onay verdi.

Bugün Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla, Beytepe Kampusu’nda 420 bin metrekare alana sahip, birbirinden geçişli 10 bloklu yeni bir tıp fakültesi inşa edilecek. Yılda 1 milyon hastaya hizmet verecek fakültenin, kuruluş maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

HÜ, Beytepe Kampusu’nda yeni bir tıp fakültesi kuruyor. Üniversitenin kuruluşuna ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gültarafından onaylanarak bugün yürürlüğe girdi. İngilizce dilinde uluslarası eğitim verecek hacettepe Beytepe Tıp Fakültesi’nin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

Öğretim üyelerinin üçte biri Sıhhiye’den Beytepe’ye

“21. yüzyılın tıp fakültesi” olarak planlanan HÜ Beytepe Tıp Fakültesi’nde, son teknolojiyle tanı ve tedavi cihazları kullanımının yanı sıra hastalara deneyimli öğretim üyeleriyle hizmet verilecek. Fakültenin akademik kadrolarının üçte biri mevcut öğretim üyelerindensağlanacak. Diğer öğretim üyelerinin temini ise zaman içerisinde gerçekleştirilecek.

Laboratuvarları 4 milyon kişiye hizmet verecek

Yeni tıp fakültesinde, yılda 500 bin hastaya radyolojik tetkik yapmak üzere radyografi cihazı, konvansiyonel tetkikler için kullanılan floroskopi tetkik odası, ultrasonografi cihazı, MRG cihazı, multidedektör BT cihazı, mamografi cihazı, kemik dansitometri cihazı, vasküler radyoloji biriminde ise anjiyografi cihazları yer alacak. Tam otomatik sistemlerle çalışacak bir kemoterapi ünitesi kurulacak. Merkezde, modern endoskopik tetkikler uygulanabilecek; elektron mikroskobi, flow-sitometri, immünhistokimyasal ve patolojik tetkikler yapılabilecek. Türkiye’nin 16. robotik cerrahi ünitesi de yeni kurulan Beytepe Tıp’ta hizmet verecek. Fakültede, yılda 4 milyon hastaya hizmet verecek modern cihazlarla donatılmış laboratuvarlar kurulacak.

Yılda 1 milyon hastaya poliklinik hizmeti

Polikliniklerde yılda 1 milyon hasta hizmet alacak. Amfiler, sınıflar, bilgisayar destekli eğitim laboratuvarları kurulacak. Aynı anda 300 kişiye okuma odalarıyla hizmet sunabilecek bir kütüphane inşa edilecek. Fakülte kampusuna, 600 kişinin konaklayabileceği yurtlar, aynı anda 2 bin kişinin yemek yiyebileceği kafeterya ve restoranlardan oluşan sosyal tesisler ile en büyük salonu bin 600 kişilik olacak modern bir kongre ve kültür merkezi yapılacak.

Maliyeti 2 milyar TL

Fakülte, 420 bin metrekarelik kampus alanında birbirinden geçişli 10 blok halinde yapılacak. Tesisleri Türkiye’de ilk olacak fakültenin maliyeti ise 2 milyar TL olacak.

Kaynak: Milliyet

 

 

1 Yorum
  1. RamazanÖzsayar Yapi Dekarasyon diyor

    çok güzel harika..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.