Koza Işık

0 916

nacho-carbonnel-carpenters-workshop-gallery-design-furniture-products_dezeen_hero_01

İspanyol tasarımcı Nacho Carbonell tarafından Paris’teki Carpenters Atölye Galerisi için tasarlanan aydınlatma tasarımları ağaç  formu benzeri örgü biçimleriyle birleşiyor. “The Forest” (Orman) isimli sergi, tasarımcının koza-ışık adını verdiği aydınlatma tasarımlarını sergiliyor. Yaklaşık iki metre yüksekliğe çıkan ve her birinin kendine özel dokusu olan koza-ışıklar beton temellere dayanıyor.

Nacho Carbonnel at Carpenters Workshop Gallery lighting design

Galeri ile ortaklaşa yaratılan parçalar; yarı şeffaf örgü  kabuklar, bu kabukları çevreleyen ışıklar, bir ağaç hissi yaratmak için kurgulanan çelik malzemeden dallar ve strüktürü destekleyen beton tabandan oluşuyor. Şeffaf örgüler ile kaplanan ışıklar, tasarımcı tarafından elle boyandı, bir ağaçtan kesit alınmış görüntüsü yaratmak amacıyla karmaşık bir biçimde kümelendi. Örgünün içine yerleştirilen ışıklarda ise tasarımcının deyimiyle “doğal sıcak bir ışıma” yaratmak amaçlandı.

nacho-carbonnel-carpenters-workshop-gallery-design-furniture-products_dezeen_2364_col_15

Carbonell ise dikkat çeken aydınlatma tasarımları için “Canlı organizmalar olarak nesneleri canlı olarak görmek, sizi canlı tutmak, davranışlarıyla sizi şaşırtmak ve  canlandırmak hoşuma gidiyor” dedi. Orman sergisi, 17 Aralık 2016 tarihine kadar Paris’teki Carpenters Atölyesi Galeri’de devam ediyor.

nacho-carbonnel-carpenters-workshop-gallery-design-furniture-products_dezeen_2364_col_23

Abone olarak haberlerimizden anında haberdar olun.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.