İç mimarlık bölümüne giriş puanla mı yetenek sınavıyla mı?

1 11.525

atolye6

ÖZEL YETENEK KALKTI, SONRA GERİ GELDİ

Gençler her yıl sınava sayılı günler kala YÖK ve ÖSYM’nin yaptığı “puan değişiklikleri” yüzünden kötü sürprizlerle karşılaşıyor. Bu yıl da Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları öncesinde yayımlanan ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda aynı şey oldu. YGS puanları ile başvuru yapılan ve üniversitelerin kendi düzenledikleri özel yetenek sınavları ile öğrenci alan iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerine bundan sonra “özel yetenek sınavı” ile değil Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile öğrenci alınacağı kılavuzdaki puan değişikliğinden anlaşıldı. Artık bu bölümlere merkezi yerleştirme yapılacaktı.

Sınavlara sayılı günler kala ortaya çıkan bu değişiklikten ne üniversitelerin ne de öğrencilerin haberi vardı. Kendilerini YGS için hazırlamış LYS’lere girmeyi hiç düşünmeyen gençler bu puan değişikliği yüzünden büyük hayal kırıklığı yaşadı.

MİMAR SİNAN VE MARMARA İTİRAZ ETTİ

Üniversiteler talepleri olmamasına rağmen yetenek sınavları ile öğrenci aldıkları bu bölümlerin artık LYS puanları ile öğrenci alacağını gençlerle birlikte bizler haber yapınca öğrendi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi bu karara itiraz etti ve YÖK’e bu iki bölüme özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına devam edilmesi teklifinde bulundu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin bu bölümler için neden özel yetenek sınavlarının gerekli olduğuna ilişkin hazırladığı rapor geçtiğimiz 26 Mart’ta yapılan YÖK Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü. Toplantıda yükseköğretim kurumları bünyesinde endüstri ürünleri tasarımı ile iç mimarlık bölümlerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmasına ilişkin YÖK’ün geçtiğimiz yıl kasım ayında aldığı karar iptal edildi.

Bu kararla birlikte bu iki bölüm tıpkı önceden olduğu gibi bu yıl da özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Bu bölümlerde okumayı planlayan gençlerin LYS’lere girme zorunluluğu böylece ortadan kalktı.

BAZI BÖLÜMLERDE KALKTI

Ancak bu puan türü değişiklikleri sadece bu iki bölümü kapsamıyor. Bu iki bölüm yine özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek ancak daha birçok bölüm için LYS puanları ve merkezi yerleştirme şartı sürüyor. Örneğin iç mimarlık bölümü için özel yetenek sınavı geri geldi ama iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü için aynı şey geçerli değil. Bu bölüm LYS puanlarından Türkçe-Matematik TM-1 puanına göre bu yıl öğrenci alacak.

Not: İleriki zamanlarda bu konuda bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

1 Yorum
  1. Sem Şen diyor

    Bence fem4 ile alınmalı üstüne yetenek sınavı Olmalı böylelikle meslek Değeri hak ettiği noktaya ulaşır dekoratör gibi yakıştırmalar ortadan kalkar çünkü bu meslek makina müh inşaat Müh gibi mühendislikleri de kapsayan analatik bir Düşünme yapısını kapsayan teknik bir meslek dalı artık sanat gölgesi altından çıkmalı ki yukarıda saydığım gruplar icinde tasarım söz konusu çünkü bu meslek bir ressamlık veya heykeltraşlık düzenin de değil bunu anlayalım artık.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.