İç Mimarlık Dergisi
Mimarlık, Tasarım Haber Platformu

Uluslararası Bauhaus Sanatçı Rezidansı’na Açık Çağrı

Almanya’nın Dessau kentindeki Master Houses’ta sanatçıların ve tasarımcıların 3’er ay süreyle kalabilecekleri Bauhaus Sanatçı Rezidansı’na başvurular 5 Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek.

1920’lerde Dessau’daki Master Houses, sanatçı toplulukları için bir sembol haline gelmişti. Walter Gropius, Oskar Schlemmer, Georg Muche, László Moholy-Nagy, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, Paul Klee gibi sanatçılar burada birbirine kapı komşusu olarak yaşamış; buradan birçok sanatçı kollektifi ve arkadaşlılar doğmuş, birlikte üretim yapılmış. Ancak 1933 senesinde “Bauhaus sakinleri” buradan ayrılınca, alan atıl hale gelmiş.

Şubat 2016’dan itibaren, Stiftung Bauhaus Dessau, Dünya Kültür Mirası listesinde olan bu alanı yeniden canlandırmak ve genç sanatçılara yaşayacakları, birlikte çalışacakları bir mekan sağlamak üzerine çalışmalar yürütüyor.

Bauhaus sanatçı rezidansına resim, endüstriyel tasarım, tekstil tasarımı, müzik, performans sanatları, mimarlık ve fotoğraf alanlarında üretim yapan sanatçılar katılabiliyorlar. Başvuru koşulları ve rezidans hakkında ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Tarih

01 Nis 2017 - 31 Eki 2017

Zaman

08:00 - 18:00

Yer

Master Houses
Dessau

Organizatör

Stiftung Bauhaus Dessau
QR Code

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.