Önceki haberimizde “Logo Tasarımında Şekillerin Etkisi” konusundan bahsetmiştik. Bugün ise sizler için renklerin logo tasarımındaki etkisini inceliyoruz.Şekil gibi, logo psikolojisinde de farklı renkler kullanılır. Uygun renk şemalarını seçmek grafik tasarımcılar için ikinci sırada gelecek olsa da, renklerinizin markanız için doğru mesajı ilettiğinden emin olmak için daima aşağıdaki tabloya başvurmalısınız.

Siyah: Gizem, incelik, ölüm, kötülük

Beyaz: Umut, basitlik, temizlik, iyilik, saflık

Kırmızı: Aşk, tutku, romantizm, tehlike, enerji, saldırganlık

Sarı: Akıl, güneş, samimiyet, sıcaklık, dikkat, korkaklık

Mavi: Barış, samimiyet, güven, dürüstlük, huzur

Gri: Yetki, olgunluk, güvenlik, istikrar

Yeşil: Yaşam, büyüme, doğa, para, tazelik

Turuncu: Yenilikçilik, yaratıcılık, fikirler, modernizm, yaklaşılabilirlik, eğlenceli, uygun fiyatlı

Mor: Telif hakkı, lüks, bilgelik

Kahverengi: Açık hava, kırsal, organik, olgunluk, erkeklik

Pembe: Aşk, kadınlık, eğlenceli, eğlencelik

Yukarıdakiler renklerin sadece birkaç örneği ve logo tasarımındaki algıları. Aralarında seçim yapabileceğiniz yüzlerce ve binlerce renk var ve hatta ton ve canlılıktaki küçük değişimlere uğrayan renkler. Bir örnek vermek gerekirse, pastel tonlar genellikle modern ve bağımsız işletmeler tarafından sakinlik ve sağlık hissi algılamak için kullanılır; Cesur ve doymuş tonlar daha fazla enerji ve hareket iletişimi gösterirken, amatör olarak kullanılan bu renkler tedbirsizlik ve saldırganlık olarak karşımıza çıkabilir.

İyi bir tasarımcı, marka için seçtikleri renk düzeniyle bir ilişki kazandıran bir veya iki renk seçecektir. Örneğin, parlak kırmızı ve sarı kombinasyonu gördüğünüzde, McDonalds’ı hemen düşünmek zordur. Bir dizi hizmet veya ürün sunan şirketler, hayatlarını çeşitlendiren şirketlerdir. Örneğin eBay’ı ve Google’ın renk seçimlerini düşünürsek ürün çeşitliliğiyle örtüşmektedir. Eğer işletmeniz ürün pazarlamayla ilgili bir konuysa logo renklerinizle daha maceracı olabilirsiniz.

Aynı zamanda logonuzun siyah-beyaz ile çalışması önemlidir. Bazı medya kanalları ve platformları renksizdir, bu nedenle logonuzun siyah-beyaz bir versiyonu da olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here